Jezioro Rogóźno

Jezioro Rogóźno leży na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim w gminie Ludwin. Jest przy samej drodze wojewódzkiej nr 820 w relacji Łęczna Sosnowica. Jezioro jest bezodpływowe i ma kształt leja o stromych brzegach. Maksymalna głębokość wynosi 24 metry, a powierzchnia 57 hektarów. Więc jest to jezioro niewielkie zarówno w skali kraju jak i okolicznego pojezierza. Większa część jeziora jest zalesiona i niedostępna dla turystów.

To jezioro, obok Zalewu Nielisz, jest jedną z największych atrakcji wędkarskich w województwie lubelskim. Gospodarzem łowiska jest Koło Polskiego Związku Wędkarskiego Ośrodka Sportów Wędkarskich Rogóźno, które na północno-wschodnim brzegu jeziora ma dobrze zorganizowaną bazę w Ośrodku Sportów Wędkarskich. Zezwolenia na wędkowanie, jednodniowe lub sezonowe, można bez problemu nabyć w recepcji Ośrodka. Tu również można wypożyczyć łodzie wędkarskie. Łowienie ze środków pływających dozwolone jest od świtu do zmierzchu. Na wędkowanie w porze nocnej należy uzyskać specjalne zezwolenie od gospodarza łowiska. Wędkujący na łowisku zobowiązani są do prowadzenia rejestru złowionych ryb. Większość wędkarzy wybiera łowienie z łodzi, ale trzeba pamiętać, że jest tu strefa ciszy i nie można korzystać z silników. Łowisko jest bardzo dobrze zorganizowane i zagospodarowane. Jezioro Rogóźno słynie z okazałych karpi, ale wędkarze z dobrym skutkiem mogą nastawiać się również na amury, leszcze lub karasie. Z  drapieżników dominuje szczupak, można również liczyć na spore okonie. Prawdziwą perełką jest występująca tu sieja, którą specjaliści od tej ryby poławiają z tafli lodowej. Największy amur złowiony tutaj miał ponad 22 kilogramy. Jeden z największych karpi miał 109 cm i 23 kilogramy.

Jezioro Rogóźno
Jezioro Rogóźno

Infrastruktura jeziora jest dosyć uboga, ale wystarczająca. Pomiędzy drogą nr 820 a jeziorem są domki wypoczynkowe, ale nie ma dostępu publicznego. Turyści kierują się do Ośrodka Sportów Wędkarskich na północnym brzegu. Jest tu parking, bary i domki wypoczynkowe. W ośrodku można także wypożyczyć łódź. To odbywają się zawody wędkarskie. Pozostała część jeziora jest zalesiona i niedostępna dla turystów. Mając do dyspozycji rower można wybrać się nad Jezioro Piaseczno (około 5 kilometrów) lub nad Jezioro Łukcze (3 kilometry).

Jezioro Rogóźno jest jednym z bardziej lubianych jezior dla lubelskich wędkarzy. Jest zadbane i doskonale zarybione i odbywają się tu konkursy wędkarskie. Jest też możliwość odpoczynku na plaży dla tych którzy przyjechali na kilka dni bez wędki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

90 − 87 =

Scroll to Top