Jezioro Gielądzkie

Jak dojechać nad Jezioro Gielądzkie

Jezioro Gielądzkie leży w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Sorkwity. Jezioro jest częścią Pojezierza Mrągowskiego. Podobnie jak nad sąsiednie Jezioro Lampackie dojazd jest dobry i prowadzi drogą krajową nr 16 z Olsztyna do Mrągowa. Prowadzi tu połączenie ciekami wodnymi z sąsiednimi jeziorami. Ta trasa jest fragmentem Kajakowego Szlaku Krutyni. Jezioro można objechać dookoła samochodem, ale miejscami droga prowadzi z dala od brzegu.

Jezioro ma 475 hektarów powierzchni, średnia głębokość to 6,8 metra, a maksymalna 27 metrów. Ma podłużny południkowy kształt. Na jeziorze znajduje się siedem wysp, w tym Ostrów Wielki. Jeden z półwyspów, położony we wschodniej części, nosi nazwę Wróbelki. W przeszłości na jednej z wysp na jeziorze porośniętych grądem subkontynentalnym w pobliżu wsi Pustnik znajdowała się kolonia kormoranów i czapli, jednak w wyniku wycinki drzew z 1986, a także odstrzałów z 1988, wszystkie ptaki zostały przepędzone.

Jezioro Gielądzkie
Jezioro Gielądzkie

Noclegi i turystyka nad jeziorem

W porównaniu do sąsiednich zbiorników wodnych, Jezioro Gielądzkie ma bogatą ofertę turystyczną. Przede wszystkim nad południowym brzegiem znajduje się wieś Sorkwity. Jest tu kilka pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. W miejscowości znajdziemy też pocztę, kościół, sklepy, bary i restauracje, czy apteka. Znajduje się tutaj także niewielka plaża wiejska ze sporym pomostem. Plaża jest porośnięta trawą. Kolejną ciekawą miejscowością jest Stary Gieląd, od którego jezioro przybrało nazwę. Tu prowadzi droga po zachodniej stronie jeziora. W tej wsi dominują domki na wynajem i gospodarstwa agroturystyczne. Można tu znaleźć nocleg na działce z bezpośrednim dostępem do wody. Jadąc dalej na północ można dotrzeć do Pustników, gdzie jest kolejna trawiasta plaża wiejska i pensjonaty oraz gospodarstwa agroturystyczne. Dalej droga trochę odsuwa się od wody, ale prowadzi do północnego krańca jeziora do wsi Bałowo. Tu znowu można znaleźć gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty na samym brzegu jeziora. Na wschodnim brzegu jest jeszcze jedna miejscowość turystyczna – Młynik. Tu są ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne, a także dwie publicznie dostępne plaże trawiaste. Prawie cały wschodni brzeg jest zalesiony. To dobre miejsce na rower lub na grzyby.

Jezioro Gielądzkie – ryby

Jezioro jest duże i głębokie więc wydawałoby się, że będzie doskonałym miejscem dla wędkarzy. Jednak jest umiarkowanie zarośnięte trzciną, dno jest twarde i tylko miejscami muliste. Jeziorem zarządza Gospodarstwo Rybackie w Mrągowie, które sprzedaje zezwolenia wędkarskie. Od wielu lat wędkarze są zachęcani, aby tu przyjechać, ale gospodarstwo rybackie łowi sieciami wszystkie większe ryby, więc dla wędkarzy zostają wyłącznie małe okazy. Jest tu leszcz, lin, płoć, sandacz i szczupak. Węgorze są tylko teoretycznie. 

Podsumowanie

Jezioro Gielądzkie gwarantuje wypoczynek w ciszy. Jest tu wiele pensjonatów i można liczyć na widok z okna prosto na jezioro. Można tu odpocząć od zgiełku miast i codzienności pracy. Można też łowić ryby, ale raczej w celach rekreacyjnych niż kulinarnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

79 − 73 =

Scroll to Top