Jezioro Czarne Sosnowickie

Jak dojechać nad Jezioro Czarne

Jezioro Czarne Sosnowickie leży w gminie Sosnowica w powiecie parczewskim. Jest jednym z najdalej położonych od Lublina jezior turystycznych leżących przy drodze wojewódzkiej nr 820, zwanej drogą na Sosnowicę. Do jeziora prowadzi kilka dróg gruntowych, między innymi z Jeziora Białka. Jedyna droga asfaltowa prowadzi od strony drogi wojewódzkiej nr 820. Jadąc od strony Lublina należy skręcić w lewo tuż przed samą Sosnowicą. W tym miejscu również krzyżuje się droga wojewódzka nr 819 z Parczewa do Sosnowicy. Od głównej drogi do campingu odległość wynosi 2,5 kilometra.

Opis jeziora

Jezioro jest niewielkie. Powierzchnia wynosi 39 hektarów, a maksymalna głębokość to 15,6 metra. Jezioro ma owalny, prawie kolisty kształt. Linia brzegowa nie jest urozmaicona. Nie ma wysp ani zatok. Większość brzegów jest zarośnięta trzciną i niedostępna. Na południowym brzegu jeziora znajduje się rezerwat przyrody Torfowisko przy Jeziorze Czarnym. Przedmiotem ochrony jest zachowany ze względów naukowych i krajobrazowych układ torfowiska wysokiego oraz malowniczego krajobrazu z występującymi jeziorami i torfowiskami w rzadko spotykanym harmonijnym i estetycznym otoczeniu.

Jezioro Czarne Sosnowickie
Jezioro Czarne Sosnowickie

Jezioro Czarne Sosnowickie – ryby

Jezioro Czarne leży na uboczu na terenie lasu należącego do Lasów Państwowych. Z tego powodu nie ma tu żadnych budynków. Jedyna publiczna plaża znajduje się na północnym brzegu. Plaża jest niewielka. Trawa rośnie do samej wody, a dno w wodzie jest piaszczyste. Przy plaży znajduje się pole namiotowe zarządzane przez Polski Związek Wędkarski. Kemping zajmuje 1,3 hektara i jest ogrodzony i zapewnia podstawowe wygody. Niestety tylko bardzo podstawowe. Nad Jeziorem Czarnym biwakują ludzie, którzy kochają przyrodę, bo miejsce to nie ma śladów skażenia cywilizacją. Jest terenem o wyjątkowych walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Pole namiotowe nad Jeziorem Czarnym to miejsce sprzyjające kontemplacji i umożliwiające wysłuchanie, jak bije “Żywe serce przyrody”. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski. 

Można też wędkować i cieszyć oko złowionymi leszczami, sandaczami, szczupakami, karpiami. Podobno są też węgorze. Jezioro jest zarządzane przez Polski Związek Wędkarski i nie trzeba specjalnego zezwolenia poza kartą wędkarską. Połów z brzegu jest możliwy z jednego z kilku pomostów. Można łowić z łodzi, ale trzeba przywieźć własną, bo nie ma gdzie wypożyczyć. Zasobność wody w ryby jest różnie oceniana. Jedni chwalą się dużym braniem, a inni wracają z jedną małą płotką. Na pewno zaletą jest mała konkurencja.

Podsumowanie

Jezioro Czarne Sosnowickie jest jednym z mniej uczęszczanych jezior na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Nawet w szczycie sezonu można tu delektować się ciszą i spokojem na łonie przyrody. Jest to jezioro dla tych, którzy nie potrzebują w ogóle cywilizacji i wszystko zapewnią sobie sami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 18 = 22

Scroll to Top