Warmia i Mazury – nie tylko woda

Tajemnicze, północne jeziora

Warmia i Mazury to obecnie jeden z najbardziej znanych regionów turystycznych całej Polski. To tutaj przybywają tłumy turystów, szczególnie w lecie, kiedy rozpocznie się sezon na żeglowanie czy siatkówkę plażową. To obszar o największej liczbie i powierzchni jezior w całej Polsce. Prócz aktywnego wypoczynku na wodzie, na plaży czy w lesie, można również zobaczyć kilka ciekawych miejsc.

Grunwald

Grunwald to miejsce znane praktycznie każdemu dorosłemu i większości dzieci w wieku szkolnym. To tutaj odbyła się bitwa między wojskami polskimi i krzyżackimi. Obecnie na Polach Grunwaldzkich znajduje się Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, w którym można podziwiać wiele ciekawych eksponatów z tamtych czasów. Prócz tego, w każdą rocznicę bitwy, czyli 15 lipca, na Polach odbywa się jej inscenizacja, na którą przybywają tłumy widzów głównie z Polski, Litwy i Niemiec.

Warmia i mazury
Grunwald rycerze krzyżaccy

Wzgórze Katedralne we Fromborku

Wzgórze Katedralne we Fromborku to obowiązkowy punkt zwiedzania Warmii i Mazur – jest to jedyny tego rodzaju zabytek. Na wzgórzu nadal mieści się katedra, która stylem architektonicznym odpowiada pierwotnym założeniom – pomimo licznych zniszczeń udało się tutaj zachować elementy pochodzące z początkowego okresu budowli. Oprócz tego, w samej katedrze zobaczyć można miejsce pochówku Mikołaja Kopernika.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Bardzo ciekawym obiektem, szczególnie dla osób interesujących się architekturą regionu, jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Jest to w rzeczywistości skansen, w którym od II Wojny Światowej gromadzone są wszelkie zabytkowe budynki mieszkalne oraz gospodarcze z regionu Warmii i Mazur. Prócz tego, możliwe jest również oglądanie różnorakich urządzeń, które służyły do prac w gospodarstwie. Zebrane obiekty pochodzą nawet z XVIII wieku.

Kanał Elbląski

Kanał Elbląski to jedno z miejsc, które są ewenementem nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. W praktyce jest to kanał, który łączy Warmię i Mazury z nieodległym Zalewem Wiślanym. Sam kanał liczy sobie 100 metrów długości i jest całkowicie zatopiony wodą; jego cechą charakterystyczną jest poruszający się po kanale obiekt szynowy zwany pochylnią, który jest całkowicie napędzany siłą wody. Poruszanie się po kanale jest możliwe również dzięki działaniu różnorakich śluz.

Warmia i Mazury to bez wątpienia wspaniała kraina na wypoczynek. To tutaj przybywają tłumy turystów, szczególnie w lecie, kiedy rozpocznie się sezon na żeglowanie czy siatkówkę plażową. Na bieżąco będziemy informować o atrakcjach i jeziorach z tego regionu. Zapraszamy na wakacje w Polsce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 + = 40

Scroll to Top