Jezioro Lampackie

Jak dojechać nad Jezioro Lampackie

Jezioro Lampackie leży w województwie warmińsko-mazurskim na Pojezierzu Mrągowskim. Dojazd nad jezioro zapewnia droga krajowa nr 16, która przebiega przy północnym krańcu. Ta droga prowadzi z Olsztyna do Mrągowa. Jadąc do celu dotrzemy do wsi Sorkwity. Tu można się zatrzymać lub objechać je zachodnią stroną. Po wschodniej też jest droga prowadząca wzdłuż Jeziora Lampasz i dalej przez Grabowo do Jeziora Dłużec.

Jezioro jest połączone z sąsiednimi przez strugi. Na północy leży Jezioro Gielądzkie, a na południu Jezioro Kujno i dalej Jezioro Dłużec. Przez jezioro prowadzi Kajakowy Szlak Krutyni – najdłuższym i najciekawszym szlakiem kajakowym Mazur. Na południowym wschodzie jezioro łączy się z Jeziorem Lampasz i razem tworzą zwarty zbiornik.

Jest to typowe jezioro rynnowe położone południkowo – długie i wąskie, a także głębokie. Powierzchnia jeziora wynosi 198 hektarów, głębokość średnia to 11 metrów, a maksymalna 38 metrów. W południowej części znajduje się zalesiona wyspa. Brzegi są dosyć wysokie i porośnięte trzciną. Jedynie w północnej części jest las. Pozostałe są otoczone polami i łąkami. Jezioro jest czyste

Jezioro Lampackie
Jezioro Lampackie

Jezioro Lampackie – noclegi

Główne centra turystyczne to Sorkwity i Maradki. W Sorkwitach jest dostęp do pełnej infrastruktury gminnej: sklepy, obiekty usługowe, ośrodek zdrowia, poczta, restauracje, czy kościół. Jest tu też neogotycki pałac nad samym brzegiem jeziora, ale jest to teren prywatny, niedostępny do zwiedzania. Zaraz za pałacem jest stanica wodna PTTK. Maradki natomiast są typową wsią turystyczną, gdzie jest kilka domków i gospodarstw agroturystycznych i bar.

Jezioro Lampackie – ryby

Na Jeziorze Lampackim znajduje się kolonia lęgowa kormorana. Można też zaobserwować kaczki, czaple i żurawie. Pod względem wędkarskim jezioro zaskoczyć na plus niestety nie może. Jezioro, podlega pod zarząd Gospodarstwa Rybackiego w Mrągowie. Tam również można wykupić pozwolenie w sklepie wędkarskim na ul. Warszawskiej 5. Wśród ryb dominuje drobnica, która „czepia” się wszystkiego. To dowodzi, że o drapieżnika jest bardzo trudno. Można natomiast wybrać miejsca, które po odpowiednim zanęceniu zwabią dużego leszcza. 

Podsumowanie

Jezioro Lampackie zachęca do wizyty czystą wodą i spokojem mazurskiej wsi. Dla wędkarzy jezioro jest średnie, ale zdecydowanie pozwala się wyciszyć i naładować baterie. To również dobre miejsce, aby rozpocząć wyprawę kajakową szlakiem Krutyni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 6

Scroll to Top