Białowieski Park Narodowy

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Podlasiu jest Białowieski Park Narodowy. Nie jest nawet przesadą stwierdzenie, że można tam usłyszeć wiele języków z różnych zakamarków Europy. Białowieski Park Narodowy przyciąga co roku tak wielu ludzi dzięki swojemu unikalnemu charakterowi, bogatej historii oraz rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Obejmuje wraz z częścią białoruską tereny ostatniej już na świecie puszczy pierwotnej umiarkowanych szerokości geograficznych.

Białowieski Park Narodowy - Żubry
Białowieski Park Narodowy – Żubry

Najstarszy park narodowy w Polsce

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Utworzono go już w 1932 roku, aby zachować ten unikalny kompleks leśny stanowiący niegdyś tereny łowieckie władców Polski oraz carskiej Rosji. Trudne chwile puszcza przeszła podczas obydwu wojen, doświadczając rabunkowej polityki niemieckiego okupanta, jednak po zakończeniu drugiej wojny światowej jedną z pierwszych decyzji nowych władz było przywrócenie terenom puszczy statusu Parku Narodowego. Przełomowy moment w dziejach parku nastąpił w 1979 roku, gdy Puszcza Białowieska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1992 roku do jej pozycji dołączyła także wschodnia, białoruska część kompleksu leśnego.

Białowieski Park Narodowy – ostoja żubra

O wyjątkowości Białowieskiego Parku Narodowego świadczą jego walory krajobrazowe oraz gatunki zwierząt i roślin w niektórych przypadkach żyjące już jedynie na terenie parku. Każdego roku tak wielu turystów wybiera Puszczę Białowieską na cel swoich wakacji, aby zobaczyć monumentalną puszczę pierwotną, zobaczyć na wolności żubra (co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste) lub wypatrzyć w koronach drzew niezwykle rzadkie gatunki dzięciołów. Bogactwo fauny i flory parku dotyczy nie tylko ich różnorodności gatunkowej, ale także dużej ilości osobników poszczególnych gatunków. Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym i jego okolicach jest już tak dużo, że muszą być one przesiedlane do innych kompleksów leśnych. Gościnność puszczy sprzyja także innym gatunkom zwierząt takim jak sarny, dziki, jelenie, łosie, rysie etc. Puszcza Białowieska wyróżnia się także na tle innych polskich kompleksów leśnych stosunkowo niewielkim odsetkiem drzew iglastych w drzewostanie lasu.

Turystyka w parku

Białowieski Park Narodowy, choć uciekający się nawet do ochrony ścisłej, jest nawiedzany przez rzesze turystów. Sprzyja temu nie tylko unikalny charakter przyrodniczy i krajobrazowy puszczy, ale także stale rozwijająca się baza turystyczna. Turyści, którzy wybiorą puszczę na cel swoich wakacji i postanowią spędzić w niej swoje wczasy mogą liczyć na bogatą ofertę noclegową. Baza noclegowa, skupiona w Białowieży i Hajnówce, ale także rozrzucona po wielu innych miejscowościach w obrębie Puszczy Białowieskiej oferuje turystom noclegi w szerokiej skali cenowej, od schronisk młodzieżowych, przez gospodarstwa turystyczne, po hotele o wysokim luksusie. Ponadto na turystów przybywających w te okolice czekają wypożyczalnie rowerów, przewozy bryczkami, przejażdżki konne, wystawy, muzea, zwierzyniec, imprezy cykliczne itp. Z Hajnówki po puszczy kursuje kolej wąskotorowa, puszczę można także zwiedzać podróżując po licznych szlakach pieszych, konnych czy rowerowych. Turystów na wakacje do Białowieskiego Parku Narodowego kuszą również biura podróży, reklamujące park w swoich katalogach i obsługujące wycieczki od klasycznych zorganizowanych po różnorodne wyspecjalizowane.

Białowieski Park Narodowy, stworzony głównie w celu ochrony unikalnego kompleksu leśnego Puszczy Białowieskiej. Doskonale godzi tą funkcję z obsługą ruchu turystycznego i promocją regionu. Jest on szczególnie godny polecenia dla wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać wakacje, ale najlepiej jest połączyć zwiedzanie parku i puszczy z okolicznymi terenami, które oferują turystom równie wiele aczkolwiek mniej rozreklamowanych atrakcji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

59 − 57 =

Scroll to Top