Atrakcje Opolszczyzny – Turawa

Turawa to niewielka wieś położona niecałe 15 kilometrów od Opola. Chociaż na co dzień jest tu cicho i spokojnie, to latem zjeżdżają się tu letnicy. Turystów przyciąga do Turawy malownicze Jezioro Turawskie.

Turawa - Jezioro Turawskie
Turawa – Jezioro Turawskie

Miejscowość ulokowała się nad brzegiem akwenu, przez co stanowi świetny cel wakacyjnego wypoczynku. Wczasowicze pokochali to miejsce ze względu na błękitną taflę wody, która otoczona jest piaszczystymi plażami oraz zielonymi, sosnowymi lasami.

Latem Turawa stanowi idylliczny zakątek, gdzie można spacerować, jeździć na rowerze i wędkować. A wszystko w bliskości niezwykle urokliwego Opola. Szukając lokalizacji na długi weekend czy wakacyjny wypoczynek, warto wziąć pod uwagę właśnie okolice Turawy.

Jak spędzić czas w Turawie?

Głównym atutem tego fantastycznego letniska jest lokalizacja. Nad brzegiem Jeziora Turawskiego położone są najważniejsze obiekty noclegowe – Turawa domki są najchętniej wybierane przez turystów. Zapewniają bowiem swobodę i poczucie prywatności, a także warunki zbliżone do domowych (czasem nawet lepsze).

Wczasowicze oddają się w Turawie przede wszystkim plażowaniu oraz sportom wodnym. Jednak warto rozejrzeć się trochę po okolicy, ponieważ nie brakuje jej uroku.

Jednym z ciekawszych obiektów we wsi jest XVIII-wieczny pałac. To przykład architektury doby baroku z neobarokową dekoracją. Został wzniesiony na planie regularnego prostokąta. Do dzisiaj w dość dobrym stanie zachowały się m.in. sala balowa z widocznymi złotymi zdobieniami ścian, a także ozdobne piece kaflowe oraz barokowe szafy, służące dawniej jako biblioteczki na książki.

Niestety, potencjał zabytku na razie nie został wykorzystany. Pałac w tej chwili jest opuszczony i powoli niszczeje – jednak nawet teraz robi duże wrażenie. Podobnie wygląda otaczający go park, w którym rosną wiekowe dęby, lipy oraz jawory.

Naprzeciwko bramy parkowej znajduje się budynek nadleśnictwa, które również otoczone jest drzewami. Została utworzona tam ścieżka dydaktyczna poświęcona przyrodzie lasów turawskich.

Turawa dla aktywnych

W Turawie można oddawać się błogiemu lenistwu lub wręcz przeciwnie – spędzać czas aktywnie. Na rowerzystów czeka tu trasa rowerowa, która biegnie wokół Jeziora Turawskiego. W większości wytyczono ją drogami asfaltowymi, jedynie 3,5 kilometra trzeba pokonać leśnymi duktami.

Trasa jest również przystosowana do wędrówek pieszych. Wtedy należy przygotować się na całodzienną wycieczkę, jednak malownicza okolica w pełni zrekompensuje trudy. Na pewno warto robić przystanki przy zabytkach, które znajdują się przy trasie.

Wśród nich warto wymienić też pomnik przyrody, jakim jest najstarszy w Polsce dąb bezszypułkowy, liczący około 400 lat! Miłośników natury zachwycą paprociowe łąki w lasach turawskich, a amatorów architektury urokliwa historyczna zabudowa mieszkalna przy dawnej hucie szkła w Jedlicach.

Zwiedzanie Opola

Atutem Turawy jest jej lokalizacja blisko Opola. Samochodem odległość niecałych 15 kilometrów można pokonać w około 20 minut. Warto więc poświęcić dzień na bliższe poznanie stolicy województwa i regionu.

Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, więc nie brakuje tam zabytków ani ciekawych zakątków. Jednak jego najbardziej charakterystycznym budynkiem jest amfiteatr. I choć koncerty odbywają się tam przez cały rok, w świadomości wszystkich Polaków funkcjonuje jako miejsce, gdzie przez trzy dni czerwca trwa Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Pod widownią zlokalizowane jest natomiast Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu.

Co jeszcze warto zwiedzić w Opolu? Na pewno Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej a także miejskie zoo zlokalizowane na Wyspie Bolko, w centralnej części miasta.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 87 = 94

Scroll to Top