Pojezierze Pomorskie – kraina jezior

Pojezierze Pomorskie to dość duży obszar pokryty głównie jeziorami oraz bagnami i lasami. Oprócz tego jednak, znaleźć tutaj można ciekawe, historyczne miejsca do zwiedzania dla każdego.

Jezioro Gopło

Jezioro Gopło to jedno z najbardziej znanych jezior z całego Pojezierza Pomorskiego. Znajduje się ono na Pojezierzu Gnieźnieńskim, bezpośrednio nad jego brzegiem leży miasto Kruszwica. Nazwa jeziora pochodzi od plemienia Goplan, które niegdyś mieszkało nad jego brzegiem, a także od imienia nimfy wodnej ze znanej, polskiej legendy o Goplanie i Popielu. Jezioro ma ciekawą budowę – miejscami znajdują się tutaj bagna, a także wysepki na jeziorze. Jest również doskonałe do uprawiania sportów wodnych.

Pojezierze Pomorskie
Jezioro Gopło

Pałuki – Biskupin

Jedną z krain, o której mało kto wie – choć wiele ludzi ją odwiedza – są Pałuki. Jest to teren wybitnie historyczny, dlatego doskonale nadaje się dla osób, które poszukują w trakcie wakacji ciekawych zabytków. To na obszarze Pałuk znajduje się osada w Biskupinie, która przypomina pierwsze średniowieczne tego rodzaju zabudowania. Pałuki to jednak nie tylko Biskupin – to również szereg kościółków i zamków, które powstawały wieku temu w tym regionie, czy też szlaki turystyczne idealne nie tylko do pieszych wędrówek, ale również jazdy na rowerze. Wielbiciele sportów wodnych znajdują tutaj np. miejsca do spływów kajakowych.

Kruszwica

Obszar Kruszwicy był istotnym punktem już od początku XI wieku, kiedy znajdowało się tutaj biskupstwo. Z czasem wieś robiła się coraz większa i dorastała do rangi miasta – leżała na środku szlaków handlowych i gospodarczych, a także była głównym ośrodkiem plemienia Goplan. Dzięki temu na terenie całej Kruszwicy oglądać można zabytki rangi światowej, na przykład Mysią Wieżę z XIV wieku czy wybudowany na początku XX wieku kościół św. Teresy.

Bory Tucholskie

Choć Bory Tucholskie obejmują dość znaczny obszar, to jednak bardzo często są odwiedzane przez turystów nie tylko spragnionych widoków przyrody, ale również chętnych do odwiedzania różnorodnych zabytków. Większość terenu Borów obejmują różne lasy, które są przecinane dwoma rzekami i pomniejszymi strumykami. Dla osób, które chcą zwiedzać ten obszar pieszo, do polecenia nadaje się rezerwat cisów staropolskich czy też szlaki turystyczne przystosowane do uprawiania nordic walking.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + = 19