Pojezierze Pomorskie

Pojezierze Pomorskie – kraina jezior

Pojezierze Pomorskie to dość duży obszar pokryty głównie jeziorami oraz bagnami i lasami. Zajmuje aż 11% powierzchni Polski. Oprócz pięknej przyrody także, znaleźć tutaj można ciekawe, historyczne miejsca do zwiedzania dla każdego. Region składa się z trzech części:

Pojezierze Pomorskie
Pojezierze Pomorskie
  • Pojezierze Zachodniopomorskie ciągnie się południkowo bezpośrednio za pasem pobrzeży. Zajmuje 9700 kilometrów kwadratowych. Makroregion dzieli się na siedem mezoregionów: Pojezierze Myśliborskie, Pojezierze Choszczeńskie, Pojezierze Ińskie, Wysoczyzna Łobeska, Pojezierze Drawskie, Wysoczyzna Polanowska, Pojezierze Bytowskie.
  • Pojezierze Południowopomorskie obejmuje terytoria pomiędzy morenami fazy pomorskiej na północy, Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką na południu, doliną Odry na zachodzie i doliną Wisły na wschodzie. Składa się z 13 mezoregionów: Równina Gorzowska, Pojezierze Dobiegniewskie, Równina Drawska, Równina Tucholska, Pojezierze Wałeckie, Równina Wałecka, Pojezierze Szczecineckie, Równina Charzykowska, Dolina Gwdy, Pojezierze Krajeńskie, Bory Tucholskie, Dolina Brdy, Wysoczyzna Świecka.
  • Pojezierze Wschodniopomorskie ma w przybliżeniu kształt trójkąta prostokątnego, którego kąty są w okolicy Gdyni, okolicy Nowego, okolicy Damnicy Kaszubskiej. Region dzieli się na dwa mezoregiony: Pojezierze Kaszubskie i Pojezierze Starogardzkie. Na terenie makroregionu zamieszkuje dwie duże grupy etniczne Kaszubi i Kociewiacy. Umowna granica pomiędzy Kaszubami i Kociewiem zgadza się mniej więcej z granicą pomiędzy mezoregionami Pojezierze Kaszubskie i Pojezierze Starogardzkie.

Atrakcje turystyczne

Największymi atrakcjami Pojezierza Pomorskiego są Parki Narodowe:
Najatrakcyjniejszym miejscem turystycznym i przyrodniczym na Pojezierzu Pomorskim są Bory Tucholskie. Nie ma tam wielu jezior, ale za to powierzchnia lasów wynosi około 261 tys. Hektarów. Park ten utworzono 1 lipca 1996 roku. Dominują tu ekosystemy świeżych borów sosnowych. Znaczne powierzchnie zajmują również bory chrobotkowe z dużym udziałem rzadkich gatunków porostów. W Borach Tucholskich rozwinęła się agro- i ekoturstyka. Choć Bory Tucholskie obejmują dość znaczny obszar, to jednak bardzo często są odwiedzane przez turystów nie tylko spragnionych widoków przyrody, ale również chętnych do odwiedzania różnorodnych zabytków. Większość terenu Borów obejmują różne lasy, które są przecinane dwoma rzekami i pomniejszymi strumykami. Dla osób, które chcą zwiedzać ten obszar pieszo, do polecenia nadaje się rezerwat cisów staropolskich czy też szlaki turystyczne przystosowane do uprawiania nordic walking.

Drawieński Park Narodowy. Park utworzony został w roku 1990 Jednym z głównych motywów utworzenia parku była potrzeba ochrony szczególnie cennych odcinków rzek Drawy i Płocicznej wraz z otaczającymi je lasami. Drawa (40 km w parku) na całej długości tworzy efektowne wąwozy i przełomy. Drugie, wschodnie ramię parku wytycza, charakterem zbliżona do Drawy, rzeka Płociczna.

Park Narodowy „Ujście Warty” jest położony w historycznej delcie ujścia Warty do Odry, na terenie województwa lubuskiego. Jego obszar to jeden z najważniejszych terenów lęgowych ptaków wodnych i błotnych w Polsce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 76 = 83

Scroll to Top