Kaszuby – atrakcje, historia, jeziora

Kaszuby jako państwo w państwie

Kaszuby to przepiękne tereny, szczególnie polecane dla osób, które lubią poznawać ciekawą kulturę jednocześnie bez wyjeżdżania poza granice kraju. Jest to doskonała okazja do połączenia wypoczynku intelektualnego z fizycznym.

Kaszuby - park etno
Kaszuby – wiatrak

Wieżyca

Wieżyca to miejsce warte odwiedzenia przez wszystkie osoby uprawiające piesze wędrówki po Kaszubach. Jest to najwyższy szczyt moreny czołowej na całej tej szerokości geograficznej – ma 329 metrów ponad poziom morza. Wieżyca jest doskonałym punktem obserwacyjnym, również ze względu na fakt, iż została tutaj postawiona około trzydziestometrowa wieża widokowa. Prócz tego, Wieżyca leży w samym centrum strzeżonego na prawach rezerwatu lasu bukowego, w którym najstarsze drzewa liczą sobie około 150 lat.

Kościerskie Sanktuaria

Sanktuaria Kościerskie to wyjątek na skalę światową – są to dwa sanktuaria maryjne znajdujące się w jednej parafii i poświęcone przez papieża Jana Pawła II. Oba sanktuaria przedstawiają ogromną wartość jako zabytki. Pierwsze z nich, czyli Sanktuarium Matki Boskiej Kościerskiej posiada święty obraz, będący obiektem kultu na terenie sanktuarium. Drugi z kościołów, Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej obrało za obiekt kultu maryjnego pietę, czyli rzeźbę Matki Boskiej z martwym Jezusem w objęciach; rzeźba ta jest o tyle niezwykła, że pochodzi prawdopodobnie z XIV wieku.

Kaszubski Park Etnograficzny

Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich to muzeum – skansen znajdujący się we Wdzydzach Kiszewskich. Co ciekawe, jest to pierwsze muzeum, które powstało w Polsce na otwartej przestrzeni, a nie w budynku. Całe muzeum przedstawia styl i tryb życia mieszkańców kaszubskiej i kiszewskiej wsi począwszy od XVII wieku aż do II Wojny Światowej. W muzeum ciągle trwają prace nad powiększaniem jego przestrzeni – obecnie można tutaj oglądać ponad 40 zabudowań i różne sprzęty.

Muzeum Hymnu Narodowego

Jeśli ktokolwiek myślał, że Polska nie posiada zabytku, którego nie ma w innym miejscu na świecie – jest w błędzie. W Polsce, a dokładniej w Będominie na obszarze Kaszub znajduje się jedynie na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. Jest ono niedaleko miejsca, w którym urodził się Józef Wybicki, będący autorem „Mazurka Dąbrowskiego”. Prócz faktu, ze jest to muzeum związane w hymnem narodowym, budynek przedstawia również wartość samą w sobie – jest to dworek o wybitnych, szlacheckich cechach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 5 =

Scroll to Top