Krasnobród – miejscowość turystyczna na Roztoczu

Krasnobród to miejscowość położona w dolinie górnego Wieprza. W XVI w. Krasnobród był własnością Lipskich, a następnie Leszczyńskich, którzy uzyskali dla niego przywilej miejski od Zygmunta III. Założyli tu zbór kalwiński, w 1647 r. odbył się w nim synod małopolski. W XVII w. miasto złupione zostało przez Szwedów i Tatarów, których Jan Sobieski rozbił pod Narolem. Według legendy w II połowy XVII w. przy źródłach rzeki Krupiec odnaleziono obraz Matki Boskiej. Źródła okazały się lecznicze. Korzystając z nich odzyskała zdrowie m.in. Maria Kazimiera d’Arquien, późniejsza królowa Marysieńka Sobieska. W podzięce ufundowała kościół we wsch. części miasta o nazwie Krasnobród-Podklasztor. Z końcem XVII w. miejscowość stała się własnością Tarnowskich. W 1863 r. rozgorzała tu bitwa powstańców Lelewela borelowskiego z wojskami carskimi. Po powstaniu Krasnobród utracił prawo miejskie. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. wieś znalazła się w centrum ciężkich walk.

Zabytki Krasnobrodu:

  • barokowy pałac Leszczyńskich z XVII wieku, kilkakrotnie przebudowywany, obecnie nosi szatę klasycystyczną z początku XIX w. Przykryty jest polskim łamanym dachem. Kolumnowa galeria łączy go z oficyną z przełomu XVIII i XIX wieku. Obecnie w pałacu znajduje się sanatorium dziecięce.
  • barokowy kościół z budowany w latach 1690–1696 z fundacji Marysieńki Sobieskiej wg projektu Jana Michała Linka
  • zabudowania klasztorne wzniesione dla oo. Dominikanów w początku XVIII w. przez Tarnowskich
  • drewniany spichlerz z 1795 roku podcieniowy, z gontowym dachem z wystawą wieńców dożynkowych
  • zespół kapliczek u źródeł rzeki Krupiec. Do dziś rzesze pielgrzymów wierzą, że woda z tych źródeł ma moc uzdrawiania.
Krasnobród - klasztor
Krasnobród – klasztor

Powyższy artykuł pochodzi z portalu: http://parki.lubelskie.pl/

Walory Krasnobrodu

Krasnobród posiada niezaprzeczalne walory klimatyczne, które stanowią o jego dużej atrakcyjności, jako miejscowości wypoczynkowo-wczasowej i uzdrowiskowej. Przyjeżdżający latem wypoczywają nad zalewem, który jest dobrze zagospodarowany, korzystają ze ścieżek spacerowych i rowerowych wytyczonych wśród lasów sosnowo-jodłowych i bukowych z doskonale zachowaną, bogatą roślinnością poszycia.

Istnieją również dobre warunki do uprawiania sportów zimowych na okolicznych stokach roztoczańskich. Niepowtarzalną atrakcją zimową Krasnobrodu są kuligi. Trasy tych kuligów prowadzą pięknymi duktami leśnymi oraz malowniczymi wąwozami i kończą się przy wspólnym ognisku. Krasnobród posiada doskonałe warunki do uprawiania łowiectwa i wędkarstwa.

W ośrodkach wypoczynkowych, pensjonatach, kwaterach prywatnych, agroturystycznych i domkach campingowych znajduje się ponad 1700 miejsc noclegowych.

Region gminy jest w szczególny sposób chroniony, gdyż jego tereny przylegają do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Czyste, ekologiczne powietrze sprzyja lecznictwu.

Krasnobród z lotu ptaka
Krasnobród z lotu ptaka

W Krasnobrodzie Funkcjonuje Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka, gdzie leczone są choroby ortopedyczno – urazowe, choroby układu nerwowego z uwzględnieniem mózgowego porażenia dziecięcego oraz schorzeń neurologicznych o zbliżonym obrazie klinicznym, choroby reumatologiczne
choroby, górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, otyłość.

Z dniem 01 stycznia 1995 r. Rząd RP przywrócił prawa miejskie dla Krasnobrodu. Dzieki staraniom Władz miasta i gminy w kierunku rozwoju funkcji turystyczno – uzdrowiskowej – od dnia 30 lipca 2002 r. Krasnobród jest uzdrowiskiem.

Powyższy artykuł pochodzi z portalu: http://www.krasnobrod.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

45 − = 37

Scroll to Top