Jezioro Walpusz

Jezioro Walpusz leży zaledwie kilka kilometrów od Szczytna. Mimo to jest tam cicho i spokojnie. Południowy kraniec skryty jest w lasach, a północny jest otoczony polami. Nie ma tu nawet dużej wsi. Jezioro nie jest popularne turystycznie z uwagi na ubogą bazę noclegową.

Jezioro Walpusz
Jezioro Walpusz

Najłatwiej dostać się tu z drogi krajowej nr 58, która łączy Olsztynek, przez Szczytno i Pisz ze Szczuczynem. Nad samym brzegiem jeziora leżą dwie wsie: Walpusz i Stare Kiejkuty. Dojazd jest dobry, ale we wsiach nie ma infrastruktury turystycznej. Nie ma żadnej publicznej plaży. W lasach są ukryte dwa ośrodki wypoczynkowe i one są dobrze wyposażone i przygotowane dla turystów. Ponadto można skorzystać z oferty wynajmu prywatnych domków czy pokoi. Na większe zakupy trzeba jechać do Szczytna.

Jezioro Walpusz jest dość duże. Ma 436 hektarów powierzchni. Średnia głębokość wynosi 4 metry, a maksymalna 10. Jezioro jest typu rynnowego o typowym przebiegu na Mazurach – z północy na południe. Jezioro jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe jezior na Pojezierzu Mrągowskim. Część północna jest znacznie zwężona i wypłycona. Z południowego krańca zbiornika wypływa rzeka Wałpusz, będąca lewym dopływem rzeki Omulew. Do północnego krańca jeziora wpływa rzeczka odwadniająca Jezioro Starokiejkuckie. W północnej części jeziora leżą na jego plosie dwie płaskie wyspy, porośnięte roślinnością i drzewostanem. Obrzeża północne są przeważnie wysokie i strome, pokryte łąkami i polami uprawnymi. Obrzeża południowe są niskie i podmokłe. Po obydwu stronach jeziora przylegają do jego brzegów rozległe lasy, ciągnące się w kierunkach południowym i wschodnim. Dno jeziora jest muliste, miejscami tylko piaszczyste.

W Starych Kiejkutach jest zlokalizowana słynna Jednostka Wojskowa 2669. Mieści się tam Ośrodek Szkolenia Agencji Wywiadu. Dlatego dostęp do Jeziora Starokiejkuckiego jest ograniczony. Za to nad kolejne jezioro w okolicy jest około kilometra – to Jezioro Łęsk.

Wokół Jeziora Walpusz prowadzi wiele leśnych dróg. Okoliczne tereny są celem nie tylko dla odpoczywających w wodzie, ale i dla miłośników lasów. Są tu dobre warunki na piesze spacery, jazdę na rowerze jak i do zbierania grzybów.

Jezioro jest dzierżawionej przez Okręg Mazowiecki PZW. Do wędkowania niezbędna jest karta wędkarska. Ryby jakie można tu spotkać to przede wszystkim: leszcz, lin, szczupak, okoń, sandacz, węgorz, karp, karaś, krąp, wzdręga, ukleja i inne. Na jeziorze jest wiele prowizorycznych kładek dla wędkarzy, ale przeważnie dostępnych z prywatnych posesji. Nie jest to jezioro, gdzie można spodziewać się rekordów, ale ryby są i miejscowi wędkarze wracają tu z zadowoleniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 2 =

Scroll to Top