Jezioro Zdworskie – Koszelówka

Jezioro Zdworskie leży we wschodniej części Pojezierza Gostynińskiego i jest jednym z popularniejszych jezior regionu. Znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 577 łączącej Łąck i Gąbin. W te okolice prowadzi droga krajowa nr 60 łącząca Płock z autostradą A1 przez Gostynin.

Jezioro Zdworskie
Jezioro Zdworskie

Jezioro jest typu rynnowego, ale dość płytkie. Średnia głębokość to 2,5 metra, a maksymalna 5,4 metra. Z uwagi na małą głębokość jest to zbiornik polimiktyczny, czyli ruchy wody mieszają całą objętość wody w jeziorze. Jest to największe jezioro na Mazowszu. Jego powierzchnia wynosi 352 hektary.

Brzegi północne, północno-wschodnie i południowe są trudno dostępne. Są zarośnięte trzciną, od północy torfowiska. Na brzegu wschodnim w Koszelówce są piaszczyste plaże, za nimi Las Gąbiński na morenowych pagórkach. Na zachodnim krańcu jeziora leży wieś Zdwórz. Na wysokim brzegu przeważają bory sosnowe o bogatym podszyciu, a u podnóża piaszczyste plaże. Zwłaszcza Koszelówka jest miejscem turystycznym. Brzegi są zajęte przez liczne ośrodki wypoczynkowe. We wsi można znaleźć nocleg w prywatnych domkach. Niestety publicznej plaży nie ma. Na przeciwległym brzegu znajduje się duży camping, który cieszy się znaczną popularnością zwłaszcza wśród wędkarzy. W tym miejscu piaszczysta plaża jest bardzo duża.

Kąpieliska nad Jeziorem Zdworskim na terenie ośrodków są strzeżone do końca września, można tu wypożyczyć sprzęt wodny oraz pouczyć się windsurfingu i żeglowania. Dla dzieci przygotowano plac zabaw i mini wesołe miasteczko, a dla fanów sportu – boisko do siatkówki plażowej i badmintona. Posilić się można albo w miejscowej stołówce albo w grill barze przy plaży.

Jezioro Zdworskie jest zbiornikiem w dużym stopniu zdegradowanym, o wodach zeutrofizowanych. Jedną z przyczyn degradacji jeziora było ograniczenie jego zasilania przez ciek Wielka Struga. W związku z dużym znaczeniem rekreacyjnym tego zbiornika, w obliczu jego degradacji, rozpoczęto w roku 2004 działania renaturyzacyjne, mające poprawić stan jeziora. Działania te mają zapobiec obniżaniu się poziomu wody w zbiorniku, ograniczyć dopływ biogenów do jeziora oraz zredukować zakwity sinic. Istotną poprawę jakości wody winna też zagwarantować nowa oczyszczalnia ścieków i kilkanaście kilometrów nowej kanalizacji wokół jeziora.

Dno jest płaskie z wąskim rowem opadającym w południowej części jeziora do 5,5 m poniżej lustra wody. Dominującymi metodami połowu są spławik i grunt, rzadko pojawiają się spinningiści. W jeziorze można spotkać takie ryby jak: płoć, leszcz, krąp, okoń, ukleja, wzdręga, szczupak, sandacz, a nawet węgorz. Na jeziorze nie obowiązują specjalne zezwolenia. Do legalnego wędkowania wystarczy karta wędkarska obowiązująca na danym terenie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

77 − 69 =

Scroll to Top