Jezioro Ślesińskie

Jezioro Ślesińskie jest jednym z atrakcyjniejszych zbiorników wodnych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Zajmuje rynnę polodowcową o przebiegu południkowym i o powierzchni 152 hektary. Maksymalna długość to 4,4 kilometra, a szerokość nie przekracza 600 metrów. W najgłębszym miejscu od dna do powierzchni wody jest 26 metrów. Przez jezioro przebiega Kanał Ślesiński, który łączy rzekę Wartę z Jeziorem Gopło. Dzięki temu umożliwia ruch barek o nośności 500 ton z Konina do Kruszwicy. Główną miejscowością nad jeziorem jest Ślesin. Wygodny dojazd do miasta zapewnia droga krajowa nr 25, która łączy Bydgoszcz z autostradą A2 koło Konina.

Wczasowicze upodobali sobie to jezioro ze względu na ciepłą wodę. Zwykle polskie jeziora mają latem temperaturę wody w przedziale między 20 i 22 stopnie, ale tu jest więcej nawet o 6 stopni. Wynika to z tego, że jezioro jest wykorzystywane w obiegu chłodzącym Elektrownię Konin i Elektrownię Pątnów. Latem jezioro jest zasilane ciepłą wodą pompowaną poprzez Kanał Zrzutowy z Jeziora Licheńskiego. Kanał kończy się efektownym ujściem z wodospadem.

Jezioro Ślesińskie

Jezioro Ślesińskie to miejsce związane z wieloma imprezami i zawodami przez cały rok. Nad jego brzegami zlokalizowane są ośrodki rekreacyjne. Na plaży miejskiej mieszkańcy gminy i regionu bawią się na Dniach Ślesina, regatach, zlotach, koncertach i okolicznościowych festynach. Kilka lat temu przy południowym brzegu jeziora wyremontowano Park Miejski i zbudowano nową Przystań Wodną. Jest tu również publicznie dostępny parking. Przez jezioro przebiega szlak kajakarski, choć można na nim zobaczyć też jachty, motorówki czy rowerki wodne i łowiących na przybrzeżnych pomostach wędkarzy. Jezioro Ślesińskie jest miejscem treningów i zawodów narciarstwa wodnego. Na jeziorze latem instalowany jest przez członków łódzkiego Studenckiego Klubu Turystycznego PŁazik slalom narciarski. Od 2004 roku w końcu sierpnia na akwenie odbywają się otwarte zawody wakeboardowe. Odbyły się również na nim motorowodne mistrzostwa Europy 2001 i 2014 oraz Motorowodne Mistrzostwa Świata 2018.

Na skutek podgrzania wody w jeziorze, zaczęło ono zarastać. Rozwiązaniem problemu okazało się sprowadzenie azjatyckich gatunków ryb słodkowodnych (amur, tołpyga biała i tołpyga pstra), które żywiąc się roślinnością wodną przywróciły równowagę biologiczną jeziora. Obecnie dominujące gatunki ryb to: płoć, leszcz, karp, karaś, wzdręga, lin, amur, tołpyga, sandacz i okoń. Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Gosławice. Pozwolenia na wędkowanie, na wodach Gospodarstwa można nabyć w sekretariacie, w siedzibie firmy oraz w Zarządzie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Jezioro Ślesińskie – widok z drona

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 6 = 4

Scroll to Top