Jezioro Selmęt Wielki

Jezioro Selmęt Wielki leży na Pojezierzu Ełckim w województwie warmińsko-mazurskim. Jezioro leży bardzo blisko Ełku, praktycznie po drugiej stronie drogi krajowej nr 65. Ta droga krzyżuje się z drogą krajową nr 16, która prowadzi wzdłuż dłuższego boku jeziora. Ponadto wokół jeziora prowadzą drogi lokalne. Co prawda jezioro leży w województwie warmińsko-mazurskim, ale bliżej stąd do Białegostoku niż do Olsztyna.

Jezioro Selmęt Wielki
Jezioro Selmęt Wielki

Jezioro jest duże. Powierzchnia wynosi 1273 hektary. Ma kształt zbliżony do litery L o bokach o długości 5 i 7 kilometrów. W najszerszym miejscu ma 3,5 kilometra. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, a większa z nich ma 2 hektary powierzchni. Maksymalna głębokość wynosi 22 metry. Przez jezioro przepływa rzeka Lega, którą prowadzi szlak kajakowy. Brzegi jeziora otoczone są wsiami, polami i łąkami z niewielkim udziałem lasu sosnowo-świerkowego. Najbliżej wody rośnie wąski pas olchy i wierzby. Miejscami w wodzie jest szeroki pas trzcin w którym stoi wiele  małych pomostów wędkarskich. Dno jeziora w strefie przybrzeżnej i na ławicy jest piaszczysto żwirowe, poza ławicą jest twarde, pokryte małą warstwą mułu.

Jezioro jest otoczone małymi wsiami. Nie ma jednego dużego centrum turystycznego. Dominuje tutaj agroturystyka i kwatery prywatne oferujące zróżnicowany standard usług. Ogólnodostępne plaże znajdują się w Szeligach, Łojach, Makosiejach, Kozikach i Mrozach. Główna i największa plaża znajduje się pomiędzy Szeligami a Buczkami. Przy tej plaży znajduje się ogólnodostępny parking i niezbędna infrastruktura dla plażowiczów. Wszystkie plaże są porośnięte trawą a woda przy brzegu pokrywa piaszczyste dno. Właśnie ta część jeziora, która jest położona najbliżej Ełku zapewnia najwięcej dla turystów. Szeligi, Buczki i Mrozy to wsie typowo turystyczne. Pełno tu domków i pokoi na wynajem. Są też hotele i pola namiotowe. Ale nawet tu jest w miarę cicho i spokojnie. Nie ma typowego wakacyjnego przesytu. Pozostałe miejscowości nad brzegiem jeziora są jeszcze bardziej spokojne, ale są tam prawie wyłącznie gospodarstwa agroturystyczne. 

Jezioro Selmęt Wielki jest pod opieką Gospodarstwa Jeziorowego w Ełku. Tam też należy kupić zezwolenie na wędkowanie. A warto je kupić. W jeziorze można złowić takie ryby jak leszcz, lin, płoć, sandacz, szczupak czy węgorz. Jakiś czas temu była tu plaga kłusowników, ale obecnie zaprowadzono porządek i zarządca oraz legalni wędkarze mogą z tego skorzystać. Jezioro jest duże i zarybiane więc jest co łowić. Szczupaki powyżej 5 kilogramów nie są niczym nadzwyczajnym. Woda jest czysta i spokojna. Spokojnie można wypływać na środek zbiornika i łapać tam na spławik o wadze nawet 7g. Najbardziej sprawdzającą się metodą połowu jest tam spławik. Można także łowić z gruntu gdzie można liczyć na dużego lina i okonia. Jedną wadą tego jeziora jest to , że jest mało miejsc dla wędkarzy przy brzegu jeziora, dlatego większość wędkarzy wypływa łódkami daleko od brzegu.

Jezioro Selmęt Wielki jest ciekawym miejscem do odpoczynku nad wodą na pograniczu Podlasia i Mazur. Są tu dobre warunki dla turystów i wędkarzy, a jednocześnie jest świeże powietrze i cisza. Ci, którzy tu przyjadą na pewno nie będą żałować. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

56 − = 51

Scroll to Top