Jezioro Łaśmiady

Jezioro Łaśmiady leży w województwie warmińsko-mazurskim na północ od Ełku, na terenie Pojezierza Ełckiego. Najłatwiej dojechać nad jezioro należy kierować się na drogę krajową nr 65. Na odcinku pomiędzy Ełkiem a Oleckiem leży wieś Straduny i tu należy skręcić na drogę powiatową w kierunku na Wronki. Do jeziora jest około 3 kilometry. Drogi prowadzą wzdłuż wschodniego, północno-wschodniego i południowego brzegu. Pozostałe są zalesione i niedostępne.

Jezioro Łaśmiady
Jezioro Łaśmiady

Jezioro jest całkiem dużym zbiornikiem jak na polskie warunki. Ma 940 hektarów powierzchni lustra wody. Średnia głębokość wynosi 9,6 metra, a maksymalna 43,7 metra. W przybliżeniu jezioro ma kształt prostokąta z dużą zatoką skierowaną na północ. Głównym ciekiem wpadającym jest Łaźna Struga, czyli górny odcinek rzeki Ełk, a odpływem – Ełk. Na południu jezioro łączy się krótkim odcinkiem tej rzeki z Jeziorem Straduńskim. Na zachodzie łączy się cieśniną z jeziorem Ułówki. Na jeziorze są dwie wyspy o łącznej powierzchni 3,2 hektara. 

Oferta turystyczna

Jezioro Łaśmiady ma ciekawą ofertę turystyczną. Wczasowiczów przyciągają takie miejscowości jak Malinówka Wielka, Piaski, Sajzy, Sikory Juskie. Publiczne plaże znajdują się w Malinówce, Piaskach i Sajzach. Zaskakujące jest to, że żadna z nich nie ma parkingu. Drogi są wąskie i nie ma gdzie stanąć nawet na poboczu. Wygląda na to, że władze starają się przyciągnąć tylko tych, którzy zdecydują się zostać na kilka dni. Noclegi oferują gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. Przeważnie mają własne dojście do brzegu jeziora. 

Woda jest zdecydowanie czysta. Okoliczne wsie są skanalizowane od dawna. Także widać efekty pracy mieszkańców przez wiele lat. W ciągu ostatnich 25 lat woda była badana wielokrotnie i klasyfikacja została zmieniona z trzeciej na drugą. Obecnie w wodzie nie widać śladów działalności człowieka. 

Jezioro Łaśmiady – ryby

Jezioro Łaśmiady jest dzierżawione przez Gospodarstwo Jeziorowe w Ełku. Przez ostatnie lata zarybiało ono jezioro następującymi gatunkami ryb: jaź, karaś pospolity, płoć, sandacz, sieja pospolita, sielawa, szczupak pospolity, sum europejski i węgorz europejski. Łaśmiady to ciekawa i co najważniejsze dość rybna woda. Dominującą rybą jest leszcz. Jezioro jest solidnie zarybiane i równie solidnie czyszczone siatami. Karpie dochodzące do 10 kg nie są rzadkie, a także zdarzają się sumy tej wielkości. W nocy jest szansa na węgorza. Na spining bierze głównie okoń, choć trafiają się ładne szczupaki. Na Łaśmiadach, zwłaszcza latem, bywają dni, a nawet tygodnie że ryba po prostu nie bierze, a jedynym wyjściem jest łowienie na okolicznych wodach. Ogólnie polecane jest łowienie z gruntu.

Podsumowanie

Jezioro Łaśmiady jest dobrym przykładem jak człowiek może prawidłowo dbać o środowisko naturalne. Tu udało się połączyć interesy okolicznych mieszkańców, turystów i wędkarzy z możliwościami natury. Jakość wody jest już dobra i stale się poprawia, jest sporo ryb a właściciele pensjonatów mają gości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 2

Scroll to Top