Jezioro Sasek Wielki

Jak dojechać nad Jezioro Sasek Wielki

Jezioro Sasek Wielki jest największym jeziorem na Pojezierzu Mrągowski. Jezioro leży w trójkącie dróg krajowych łączących Olsztyn, Szczytno i Biskupiec. Od strony Gdańska najlepszy dojazd prowadzi drogą ekspresową do Olsztyna i dalej drogą krajową nr 53 w kierunku Szczytna. Od strony Warszawy można jechać drogą ekspresową S7 do Olszytnka i dalej S51 do Olsztyna lub można wybrać drogę krajową 57 przez Maków Mazowiecki, Przasnysz i Szczytno. Główne ośrodki turystyczne to Piece, Kobyłocha, Trelkówko, czy Dąbrowa. Tam właśnie warto się kierować.

Jezioro Sasek Wielki
Jezioro Sasek Wielki

Jezioro jest dość duże. Jego powierzchnia wynosi 870 hektarów. Głębokość maksymalna to 38 metrów a średnia wynosi 8 metrów. Jezioro ma płytkie brzegi zwłaszcza na południu i północy. Wynika to z jego rynnowego charakteru. Jezioro jest ułożone południkowo. Najszersze jest w części środkowej. A na jego tafli można znaleźć dwie wyspy. Dno jeziora ma liczne wypłycenia i głębie, co jest dogodne dla ryb, ale mniej ciekawe dla turystów. Woda spełnia wymagania dla III klasy czystości.

Noclegi nad Jeziorem Sasek Wielki

Jezioro jest dobrze dostępne dla turystów. Większość brzegów otaczają łąki, pola i lasy. Piece to wieś często wybierana nad jeziorem Sasek Wielki. Jest doskonale skomunikowana, ale to jest koniec jeziora, więc gromadzą się tu muły. Jest tylko jedna niewielka plaża, a dno jest muliste. To jest miejsce dla tych, którzy szukają miejsca nad jeziorem, ale planują jeździć również w okolice. Jadąc dalej wzdłuż wschodniego brzegu jeziora można napotkać Kobyłowo i Trelkówkę. W tych miejscowościach plaże są dużo bardziej przyjazne. Są tu pomosty i szersze piaszczyste plaże. Ponieważ w środkowej części jeziora jest ono najszersze to i woda jest tu bardziej przejrzysta. 

Południowy i wschodni brzeg jeziora Sasek Wielki jest dobrze wykorzystany turystycznie. Tu dominują niewielkie ośrodki wypoczynkowe i domki dla turystów. Jest to jezioro niewątpliwie dla osób, które oczekują ciszy i spokoju na łonie przyrody, z dala od wielkich ośrodków i tłumów. Na zachodzie jest inaczej. Tu dominują lasy i dzikie plaże. Całe jezioro wraz z okolicznymi rzekami jest chętnie wykorzystywane przez kajakarzy.

Jezioro Sasek Wielki – ryby

Jezioro dzierżawione jest przez Polski Związek Wędkarski okręg Mazowiecki. Do wędkowania upoważnia opłacona składka okręgowa na wody nizinne. Jezioro jest typu sielawowego. Ryby na jakie najczęściej można liczyć to leszcz, płoć, szczupak, okoń. Jezioro objęte jest strefą ciszy, czyli nie można używać łodzi z napędem motorowym.

Podsumowanie

Jezioro Sasek Wielki jest doskonałym miejscem dla wędkarzy i dla tych, którzy chcą odpocząć w ciszy. Jakość wody jest dobra, a brak przemysłu pozwala odpocząć z dala od miasta i tłumów. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 28 = 31

Scroll to Top