Jezioro Narie

Jak dojechać nad Jezioro Narie

Jezioro Narie jest jednym z większych jezior Pojezierza Iławskiego. Leży w powiecie Ostródzkim w gminie Morąg. Jadąc nad jezioro od strony Warszawy czy Gdańska należy zjechać z drogi ekspresowej S7 w Małtydach w kierunku na Morąg. Turystyka skupia się w południowej części jeziora i tu warto się kierować. Głównym celem wczasowiczów jest wieś Kretowiny, ale bogata ofertę mają też sąsiednie się: Bogaczewo, Gulbity, Boguchwały, Pojezierce i Wilnowo.

Jezioro Narie ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. Pełno tu większych i mniejszych zatok. Jest też 19 wysp. Długość linii brzegowej wynosi około 50 kilometrów. Jezioro rozciąga się w kierunku południkowym aż na 10 kilometrów. W najszerszym miejscu ma 3 kilometry, a w najwęższym 150 metrów. Powierzchnia lustra wody wynosi 1240 hektarów. Średnia głębokość wynosi 9,8 metra, a maksymalna to 43 metry. Jezioro jest czyste. Według badań z 2004 roku, zbiornik zaliczono do II klasy czystości. Zagrożeniem było odprowadzanie ścieków bezpośrednio do jeziora, ale od 2006 działa oczyszczalnia w Morągu, która zbiera nieczystości z całych okolic jeziora.

Jezioro Narie
Jezioro Narie

Noclegi nad Jeziorem Narie

Głównym ośrodkiem turystycznym jest miejscowość Kretowiny. Zarówno sama wieś jak i okolice Półwyspu Kretowiny żyją z turystów. Baza jest bardzo rozwinięta i oferuje ośrodki każdej klasy. Są tu zarówno dobrze wyposażone ośrodki nakierowane na wymagających turystów jak i pensjonaty dla osób oczekujących niskich cen. Bez wątpienia półwysep jest idealnym miejscem dla osób, które chcą spędzać urlop w towarzystwie i oczekują bogatej oferty rozrywek. Osoby oczekujące więcej ciszy i spokoju powinny wybrać Bogaczewo, Gulbity, Boguchwały, Pojezierce i Wilnowo. Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta. Nie ma problemu, aby znaleźć wypożyczalnię sprzętu wodnego, tani bar czy dobrą restaurację, ogródki piwne, sklepy wędkarskie czy szkołę windurfingu. 

Jezioro Narie – ryby

Wokół jeziora Narie i na nim obowiązuje strefa ciszy. To oznacza, że nie wolno tam pływać używając łodzi z napędem silnikowym. Gospodarzem jeziora jest Zakład Rybacki w Bogaczewie. Tam można nabyć zezwolenia wędkarskie. Swoją siedzibę w tej miejscowości ma także Morąski Klub Żeglarski “Keja”. W jeziorze można złowić takie ryby jak: szczupak, sandacz, okoń, lin, płoć, sielawa. Zdarza się też sum i węgorz. Co ciekawe występują tu też raki.

Podsumowanie

Bez wątpienia Jezioro Narie jest doskonałym kierunkiem na wakacje nad wodą. Można tu zarówno zaznać ciszy jak i aktywnych rozrywek. Każdemu spodoba się czysta woda i dużo lasów. Wybór domków i ośrodków wypoczynkowych jest tak duży, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jezioro Narie – widok z drona

1 thought on “Jezioro Narie”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 6 =

Scroll to Top