Gmina Piecki – atrakcje turystyczne

Gmina Piecki położona jest w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i sąsiaduje z gminami: Mrągowo, Mikołajki, Ruciane Nida, Świętajno, Dźwierzuty i Sorkwity. Powierzchnia malowniczo położonej gminy to 314,6 km2. Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu obszar rozwija się pod względem turystycznym oferując odwiedzającym wiele wrażeń. Dzięki walorom przyrodniczym z powodzeniem rozwija się tu turystyka kajakowa, rowerowa i konna. Wśród atrakcji przyrodniczych można wymienić szlak rzeki Krutyni, który przepływa przez rezerwaty, jeziora w otoczeniu pięknych krajobrazów. Jest jednym z najciekawszych szlaków nizinnych w całej Europie, chętnie odwiedzanych przez osoby chcące przepłynąć ją kajakiem. Ponad 50% gminy zajmują lasy, które we wschodniej części przynależą do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Około 10 % powierzchni gminy zajmują jeziora, a największym jest Jezioro Mokre.

Gmina Piecki. Spływ rzeka Krutynią. Fot. Waldemar Bzura
Spływ rzeka Krutynią. Fot. Waldemar Bzura

Główne poza przyrodnicze atrakcji gminy to:

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach. Obiekt znajduje się przy ul. Zwycięstwa 48. Główną częścią kolekcji są figurki i sceny figuralne rzeźbione w glinie (wypalane, polichromowane, szkliwione) wykonane przez znaną na całym świecie twórczynię sztuki ludowej Władysławę Prucnal z Medyni Głogowskiej. Artystka tworzyła je według scenariuszy i szkiców Pani Walentyny Sapieha-Dermackiej. Dodatkowo pod wpływem powstałych prac Pani Walentyna pisała o nich wiersze. Cały zbiór dotyczy życia dawnej wsi.

Gmina Piecki

Kościół pw. św. Józefa w Nawiadach. Jest to obiekt gotycki z 1437 r., później (od czasów reformacji, tj. 1525 r.) kościół ewangelicki, obecnie katolicki. Drewniana wieża kościelna pochodzi z 1687 roku, barokowy ołtarz z cennymi obrazami umieszczonymi po dwóch jego stronach do dziś ozdabia kościół. Na górze ołtarza zobaczyć możemy dwie postacie świętych: Piotra z kluczami i Pawła z mieczem a pośrodku krzyż promieniujący. W środku ołtarza obraz Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus na ramieniu. Po bokach umieszczone wartościowe obrazy obracane, które przedstawiają ewangelistów, z tyłu natomiast sceny pasyjne: Chrystus przed Kajfaszem, Piłatem, Biczowanie i Ukrzyżowanie Chrystusa. Początkowo ołtarz połączony był z amboną ,dziś są to dwa odrębne elementy. Znajduje się tam również anioł chrzcielny trzymający w rękach misę, na którą kładziono dziecko i udzielano chrztu. Kościół okala mur z sześcioma narożnikami i czterema wyjściami, a przed nim ustawiony jest potężny głaz, który upamiętnia poległych w czasie działań wojennych żołnierzy.

Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w Piersławku, miejsce urodzin Ernsta Wiecherta wybitnego pisarza niemieckiego, zwanego Piewcą Mazur. Swoje dzieciństwo spędził w Piersławku (budynek leśniczówki). Głęboki humanizm jego prozy oraz krytyczne wypowiedzi o reżimie hitlerowskim sprawiły, że trafił on do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Po wojnie, z powodu braku zmian w Niemczech, emigrował do Szwajcarii. Ekspozycja w Piersławku zawiera dzieła pisarza wydane w języku niemieckim i ich polskie tłumaczenia oraz liczne dokumenty, druki okolicznościowe i fotografie. Na zewnętrznej ścianie leśniczówki znajdują się dwie tablice pamiątkowe, upamiętniające 100 i 110 rocznicę urodzin pisarza.

Izba Przyrodnicza Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Kolekcja przyrodnicza, która stale się powiększa, znajduje się w zabytkowej stodole w centrum Krutyni i liczy ponad 300 eksponatów zwierząt. Wszystkie eksponaty w muzeum wykonane są przez dr Janusza Dynowskiego. W części historycznej izby można zobaczyć wystawę fotografii i poznać przeszłość Krutyni, a także przeczytać o życiu i twórczości Karola Małłka, znanego działacza mazurskiego, pisarza, folklorysty, publicysty i nauczyciela. W izbie organizowane są również wystawy o tematyce przyrodniczej, na których prezentowane są prace plastyczne uczniów szkół z terenu Parku. Dla grup zwiedzających, chcących zgłębiać piękno mazurskiej przyrody, w ofercie jest również prezentacja diaporamy multimedialnej ze zdjęciami znanego fotografika – Waldemara Bzury, mieszkańca Krutyni.

Galeria Adama Szubskiego w Zgonie. Z miejscowością Zgon związany był rzeźbiarz Adam Szubski (1931-2008). Uratował on od zagłady starą mazurską chatę z XIX w., w której powstał m.in. cykl rzeźb „Oblicza” wykonanych w nowym tworzywie, będącym kompozycją cementów, żywic, akryli i farb z wykorzystaniem nowatorskiej techniki własnej przedstawiających maski, głowy i całe postacie głównie przyjaciół i znajomych Szubskiego oraz mieszkańców wsi. Liczne prace artysty dostępne są na posesji przed chatą.

Artykuł pochodzi ze strony internetowej Gminy Piecki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 + = 74

Scroll to Top