Jezioro Czyste – najczystsze jezioro w Polsce

Jezioro Czyste leży na Pojezierzu Iławskim, w powiecie iławskim. Jezioro leży na terenie rezerwatu przyrody Jasne. Stąd niekiedy jest nazywane Jezioro Jasne. Jezioro ma 11 hektarów powierzchni, średnia głębokość wynosi 8,4 metra a maksymalna 19,8 metra. Jezioro jest udostępnione dla turystów, ale plażowanie, pływanie i wędkowanie jest zabronione ponieważ jest to rezerwat przyrody.

Jezioro Czyste, Fot: Szymic1, licencja CCBY 2.5
Jezioro Czyste, Fot: Szymic1, licencja CCBY 2.5

Aby dostać się nad Jezioro Czyste należy dojechać do wsi Jeziorno. Można tam trafić z Iławy jadąc drogą 521 i skręcając na Siemiany. Jadąc od strony Gdańska drogą ekspresową S7 należy zjechać na węźle Małtydy na drogę 519 i w Zalewie skręcić na drogę powiatową w kierunku Susz. Za Jerzwałdem jest skręt na Siemiany. W Jeziornej przy drodze znajduje się mały parking i początek najkrótszej ścieżki nad Jezioro Czyste. Ta trasa to około 600 metrów i prowadzi do punktu widokowego nad samą wodą. Można też wybrać inne ścieżki z Januszewa lub Szwalewa. Wszystkie są urokliwe i ciekawe. Jednak są dłuższe i warto na nie wybrać się rowerem.

Jezioro Czyste jest wyjątkowe w skali Polski. Jest najbardziej przejrzyste. Nawet bardziej niż jeziora górskie. Światło dociera na głębokość 15 metrów, więc dno jest widoczne z powierzchni prawie na całym jeziorze. Wynika to z tego, że jezioro jest bardzo zakwaszone. Ma odczyn pH 4,3. Według badań jakości wody z roku 1995 miało pierwszą klasę czystości. Jednak obecnie zmieniły się kryteria Głównego Inspektoratu Sanitarnego i jezioro jest pozaklasowe właśnie ze względu na zakwaszenie. Nie zmienia to faktu, że każdy kto tu był stwierdzi, że to jest właśnie najczystsze jezioro w Polsce.

W samym jeziorze praktycznie nie ma roślin za wyjątkiem kilku gatunków glonów i sinic. Występują tu okonie karłowate. Z powodu ubogiego pożywienia zostały kanibalami. Na tafli jeziora można spotkać gągoły. Inne zwierzęta unikają jeziora i wybierają inne o bardziej przyjaznej wodzie.

Jezioro Czyste nie jest miejscem, gdzie można spędzić cały dzień. Ale ci, którzy lubią wycieczki po lesie będą zachwyceni i znajdą dla siebie odpowiednio długi szlak. Na pewno, ci którzy na miejsce wypoczynku wybrali pobliskie Jezioro Jeziorak powinni tu przyjechać na kilka godzin, aby zobaczyć najczystsze jezioro w Polsce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

41 − 36 =

Scroll to Top