Jezioro Białka – powiat parczewski

Jezioro Białka koło Parczewa jest świetnym miejscem na wakacje nad wodą, zwłaszcza dla tych, którzy lubią głośne imprezy. Zdaje się, że to drugie najbardziej rozrywkowe jezioro na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim po jeziorze Białym. W zasadzie jezioro nazywa się Bialskie, a jest położone we wsi Białka, powiat parczewski. Najbliższą większą miejscowością jest Sosnowica. Dojazd nad jezioro prowadzi drogami powiatowymi. Do wsi można dojechać Od strony Ostrowa Lubelskiego drogą na Uhnin lub od strony przeciwnej. Trzeci dojazd prowadzi z Sosnowicy przez Lubiszów, ale nie jest to droga asfaltowa. Sama wieś liczy około 250 mieszkańców. W sezonie turystów jest wielokrotnie więcej.

Jezioro Białka . Fot. Grzegorz W. Tężycki, licencja CC-BY 4.0
Jezioro Białka. Fot. Grzegorz W. Tężycki, licencja CC-BY 4.0

Jezioro Białka jest jednym z mniejszych jezior turystycznych. Jego powierzchnia to około 32 hektary, a kształt jest niemal kolisty. Dzięki temu całe jezioro jest widoczne z każdego punktu na brzegu. Jednak jak na takie małe jezioro jest dość głębokie. Maksymalna głębokość wynosi 18,2 metra, a średnia 6,8. Dzięki temu woda jest czysta i dość przejrzysta.

Jezioro Białka ma dużą plażę, która obejmuje około 60% linii brzegowej. W południowej i północno-wschodniej części jest to plaża piaszczysta, a część wschodnia jest porośnięta lasem do samej wody. Dzięki temu dobre dla siebie miejsce znajdą zarówno ci, którzy lubią leżeć w samym słońcu, jak i ci, którzy potrzebują trochę cienia. Jezioro i wieś jest otoczone dużym lasem. Jest tam wiele leśnych dróg, doskonałych na wycieczki rowerowe. W pobliżu jest również jezioro Czarne (które ma plażę) oraz wiele innych niedostosowanych dla turystów.

Infrastruktura nad jeziorem Białka jest dobrze przygotowana na dużą ilość turystów. Można nocować w jednym z kilku ośrodków wypoczynkowych, które oferują domki i pola namiotowe. Jest też hotel, a także duża oferta wynajmu domków i pokoi od mieszkańców. Wieś jest wyraźnie nastawiona na obsługę ruchu turystycznego. W sezonie otwierają się bary, lodziarnie i stoiska, w których można kupić wszystko co jest potrzebne nad jeziorem. W tym czasie do Białki dojeżdżają regularne busy z dworca w Lublinie. Wiele barów organizuje imprezy do białego rana. To jest cecha charakterystyczna tego jeziora. Ludzie późno chodzą spać i jest głośno. Ponadto może być tak, że wieczorem będzie więcej ludzi nad jeziorem niż w dzień. Dzieje się tak, zwłaszcza w weekendy, gdy młodzież z Parczewa i Sosnowicy przyjeżdża tu na imprezy.

Wędkowanie jest możliwe dla posiadaczy karty wędkarskiej. W sezonie jest tak dużo ludzi, że ciężko tu spokojnie łowić. Są tylko dwie możliwości – zachodni brzeg porośnięty trzcinowiskami lub połów z wody. Na szczęście pomiędzy trzcinami jest wiele pomostów i można znaleźć wygodne miejsce. Wśród ryb, które można tu złowić jest leszcz, lin, karp, płoć, okoń i szczupak. Jednak na ryby lepiej przyjechać poza sezonem urlopowym.

Niewątpliwie jezioro Białka ma swój urok. Wiele osób przyjeżdża tu co roku od 20 lat. To wynik czystej wody i dobrej infrastruktury. Jednak głównie odpoczywa tu młodzież i ci, którzy byli tu pierwszy raz w młodości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 6

Scroll to Top