Hiking – najciekawsze szlaki piesze w Polsce

Wędrówka, szlak pieszy, hiking…jest kilka nazw na dalekie spacerowanie, podróż bez środków lokomocji. Z różnych powodów warto zachęcać do turystyki pieszej. Chcąc ją wypromować, znajdujemy kilka ciekawych miejsc dla wędrowców i szukamy najmodniejszej dla niej nazwy.

Angielskie hiking jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w innych krajach anglosaskich. Hiking to po prostu chodzenie, wędrowanie. W Polsce mamy mnóstwo szlaków pieszych, czyli (przenosząc to na dzisiejszy język) tras, na których można uprawiać hiking. Nie chodzi jednak tylko o spacer na świeżym powietrzu, ale o prawdziwe pokonywanie kilometrów, wędrówki piesze. Hiking może być świetnym pomysłem na urlop, weekend – ten zwykły i tzw. długi. Podziwianie przyrody, sprawdzanie własnej sprawności, piękne krajobrazy, ekologiczne podróżowanie – wszystko to zawiera się w wędrownym pomyśle. Przyglądamy się więc ciekawym szlakom pieszym w Polsce.

Hiking - najciekawsze szlaki piesze w Polsce
Hiking – najciekawsze szlaki piesze w Polsce

Hiking na południu Polski

Od razu przychodzą do głowy góry. Które trasy tak naprawdę mogą być zarazem wymagające i zachwycające? I kolejne szybkie skojarzenie – Tatry. Trasa na Mięguszewicką Przełęcz pod Chłopkiem (Czarny Staw – Bańdziocha – Kazalnica – Mięguszewicka Przełęcz), podejście Dolina Pięciu Stawów – Kozia Przełęcz, na Giewont, Rysy, Orlą Perć. Szlak Kuźnice-Zawrat-Morskie Oko przez wielu określany jest jako jeden z najtrudniejszych w Polsce.

Góry Kamienne i leżące wśród nich pasmo Gór Suchych także oferują ciekawe tereny dla wędrówek górskich. Podejście pod ich najwyższy szczyt, Waligórę (936 m n.p.m.), wbrew pozorom nie należy do najprostszych. Bazaltowe stoki, często pokryte lodem, utrudniają podejście.

Dzikie tereny Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika są bardzo interesującym szlakiem dla chętnych na wycieczki piesze w górach. Trasa Schronisko Na Śnieżniku – Chatka Cyborga liczy ponad 20 km, ale może być nie lada wyzwaniem.

Hiking na północy Polski


Hiking nad morzem? Jak najbardziej! Przez Polskę przebiega jeden z jedenastu szlaków wędrownych Europy, tak zwany Europejski długodystansowy szlak pieszy E9. Ciągnie się przez 706 kilometrów, mając w swej trasie najbardziej znane miejscowości nadmorskie, począwszy od Świnoujścia i Międzyzdrojów, przez Kołobrzeg i Ustronie Morskie, po Władysławowo i Gdańsk. Trudno wyobrazić sobie przejście tej trasy w całości, ale jej fragmenty można pokonywać podczas nadmorskiego urlopu.

Niezapomniane widoki gwarantuje wybór Szlaku Wzgórz Szymbarskich, który może być atrakcyjny także dla rowerzystów. Cała trasa liczy 122 kilometry. Krajobrazy Szwajcarii Kaszubskiej powinny zadowolić wszystkich spragnionych kontaktu z naturą. Za jego najpiękniejszy obszar uznaje się okolice Jeziora Kniewo.

Spacerować można w każdej okolicy. Decydując się na większy wysiłek i dłuższy dystans, spokojnie możemy stwierdzać, że uprawiamy hiking 🙂 . W każdym polskim regionie znajdą się piękne okolice, które warto odwiedzić. Suwalszczyzna czy województwo lubuskie na przykład mają cudowne tereny, a słyną przede wszystkim ze szlaków wodnych. Nasz krótki przegląd wskazuje kilka, naszym redakcyjnym zdaniem, najciekawszych terenów dla wędrowców. Zachęcamy jednak do komentowania i wpisywania czytelniczych wskazówek dotyczących Waszych ulubionych szlaków pieszych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 − 16 =

Scroll to Top