Ścieżki dydaktyczne Poleskiego Parku Narodowego

W granicach Poleskiego Parku Narodowego udostępnionych jest 7 ścieżek przyrodniczych (6 pieszych, 1 rowerowa), dobrze wyposażonych w infrastrukturę turystyczną (zadaszenia, parkingi, miejsca na ognisko) i edukacyjną (tablice informacyjne). Poprowadzone są po najbardziej charakterystycznych i jednocześnie najciekawszych ekosystemach Parku. Przez tereny bagienne ścieżki wiodą po drewnianych kładkach, umożliwiających wygodne i bezpieczne poznawanie najcenniejszych fragmentów Polesia.

Ścieżki dydaktyczne Poleskiego Parku Narodowego
Ścieżki dydaktyczne Poleskiego Parku Narodowego

Ścieżka “Czahary”

„Czahary” to porośnięte krzewami mokradła. Ludność na wschodnich ziemiach I Rzeczypospolitej używała tego słowa już w XVII wieku. Nazwę taką nadano nowej ścieżce dydaktycznej PPN, zbudowanej na terenie kompleksu BagnaBubnów, który jest idealnym miejscem dla ptaków wodno-błotnych. To także doskonałe miejscedla żurawi. Ich jesienne koncentracje na Bagnie Bubnów należą do największych w regionie – na tzw. noclegowiskach potrafi zgromadzić się ponad 3000 osobników. Występuje tu jeszcze jeden bardzo rzadki gatunek – wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym, migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacuje się ją na ok. 400 śpiewających samców (druga co do liczebności populacja w kraju). Ścieżka pokazuje głównie ekosystemy torfowiskowe, i charakterystyczne dla torfowiska niskiego węglanowego gatunki roślin i zwierząt. Tutaj możliwe będzie spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również jeleniem. Na odwiedzających czekają: wieże widokowe, zadaszenia, platformy widokowe, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki przebiega po kładkach, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie chronią wrażliwą przyrodę torfowisk. Ścieżka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na 6,5 km trasie rozpoczynającej się i kończącej za wsią Zastawie znajduje się 5 przystanków. Ścieżka dla osób niepełnosprawnych dostępna jest również od strony Kulczyna i Wincencina. Przez kilka lat ścieżka będzie udostępniana bezpłatnie.

Ścieżka „Dąb Dominik”

Długość 2,5 km (dłuższy wariant 3,5 km). Początek we wsi Łomnica. Część kładki, przystosowana jest do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Ścieżka prowadzi przez różne typy lasów (grąd wysoki i niski, ols kępowo-dolinkowy, bór bagienny) do będącego w ostatniej fazie zarastania dystroficznego jeziora Moszne. Szczególnym elementem ścieżki jest torfowisko przejściowe wytworzone na ple zwanym tutaj spleją. Występują tu rzadkie i interesujące rośliny borealne np. wierzba lapońska i borówkolistna, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna oraz modrzewnica zwyczajna i bagno zwyczajne. Fragment ścieżki od przystanku nr 1 do przystanku nr 7 jest przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne ruchowo.

Ścieżka „Perehod”

Długość około 5 km. Początek ścieżki we wsi Pieszowola, za parkiem podworskim. Ścieżka prowadzi przez kompleks tzw. stawów pieszowolskich. Ma charakter ornitologiczny. Najciekawsza jest w okresie przelotów ptaków, których obserwację ułatwiają 2 wieże i schron obserwacyjny.

Ścieżka „Spławy”

Długość około 7,5 km. Początek w Załuczu Starym. Prezentuje cenne zespoły leśne: subborealną brzezinę bagienną oraz ols kępowo-dolinkowy, a także torfowisko przejściowe i różne typy łąk. Jej szczególną atrakcją są rośliny mięsożerne i kwitnące storczyki. Ścieżka kończy się pomostem nad jeziorem Łukie. Tu można zapoznać się ze strefowością roślinności jak ma miejsce w jeziorze eutroficznym. Ostatni odcinek kładki oraz pomost widokowy są przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne ruchowo.

Ścieżka „Spławy”
Ścieżka „Spławy”

Ścieżka „Obóz powstańczy”

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Obóz powstańczy” rozpoczyna się w miejscowości Lipniak. Jej długość wynosi około 4 km. Ścieżka prezentuje różne zbiorowiska leśne min. grąd niski, ols kępowo-dolinkowy; prowadzi groblą, wzdłuż kompleksu łąk zienkowskich (zwanych „Pociągi”) do okazałego żeremia bobrowego. „Dąb powstańców”, mogiłki, czy miejsce obozu powstańczego – stanowiące historyczne elementy ścieżki, dają turystom pełniejsze wyobrażenie o przebiegu Powstania Styczniowego na terenie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Ścieżka „Obóz powstańczy”
Ścieżka „Obóz powstańczy”

Ścieżka „Żółwik”

Długość około 0,5 km. Zlokalizowana jest na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego PPN w Załuczu Starym. Przeznaczona jest dla najmłodszych gości Parku. Przedstawia m.in. strukturę lasu, życie żółwia błotnego oraz prezentuje stworzony przez Park niewielki Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Na trasie ścieżki umieszczono również urządzenia służące edukacji przez zabawę, między innymi skocznię, grające cymbały czy koło fortuny.

Ścieżka „Tropem przyrody”

Długość: 0,2 km. Ta mini-ścieżka edukacyjna przeznaczona jest dla najmłodszych i najstarszych gości Parku, a także dla osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie pokonać dłuższych tras. Mogą ją również odwiedzić grupy zorganizowane odbywające zajęcia w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym PPN. Ścieżka znajduje się na terenie ogrodu dydaktycznego przy Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnm w Urszulinie i wyposażona jest w urządzenia edukacyjne poświęcone wybranym gatunkom zwierząt oraz atrakcjom przyrodniczym Poleskiego Parku Narodowego. Tutaj można bliżej poznać łosie i ich zwyczaje, bawić się w chowanego z wiewiórkami i łasicami oraz zobaczyć, w jakich domkach mieszkają ptaki.

Ścieżka rowerowa „Mietiułka”

Ścieżka rowerowa, długość 21 km. Swój początek ma we wsi Łowiszów, przy trasie znajduje się torfowisko wysokie „Durne Bagno” z wieżą widokową. Ścieżka tworzy pętlę przebiegając przez kompleks stawów w Pieszowoli, a następnie prowadzi wzdłuż rzeki Mietiułka do punktu wyjściowego.

Wstęp na ścieżki przyrodnicze podlega opłatom (bilety do nabycia w ośrodkach Poleskiego Parku Narodowego).

Artykuł pochodzi z portalu: http://www.turystyka-pojezierze.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

85 + = 89

Scroll to Top