Gdzie żeglować w Polsce?

Polska to bardzo wdzięczny kraj pod kątem żeglowania w okresie od wiosny do jesieni. Oczywiście najbardziej wprawieni amatorzy wodnej przygody nie zrażają się również zimową aurą i wówczas na akwen żeglugowy wybierają przede wszystkim Bałtyk. W tym czasie na jeziorach można polatać na bojerach. W sezonie oferta żeglugowa w Polsce jest znacznie bardziej rozbudowana. Gdzie warto wyskoczyć na żagle i dlaczego? Jakie miejsca uwielbiają żeglarze z całej Polski i nie tylko?

Mazury prawdziwym rajem dla żeglarzy

Zdecydowanie najpopularniejszym miejscem do żeglugi w Polsce są Mazury. Działają jak magnes na żeglarzy z całej Polski, a tamtejsze szlaki wodne w okresie wysokiego sezonu pękają w szwach. Atutem Mazur jest liczebność dużych jezior, które doskonale nadają się do żeglugi sportowej oraz rekreacyjnej. Wiele z nich połączonych jest kanałami, dzięki czemu w mgnieniu oka można skoczyć na inne jezioro i zmienić trochę otoczenie. Dzięki temu nawet kilkutygodniowe żeglowanie po Mazurach nie będzie się nudzić. Najpopularniejsze mazurskie jeziora pod kątem żeglugi to: Niegocin, Mamry, Śniardwy, Wigry, Jezioro Mikołajskie, czy też Tałty. Dużym powodzeniem cieszy się także Jeziorak, który jest dobrze skomunikowany z Pętlą Żuławską. 

Pomorze to nie tylko Bałtyk

Pod kątem żeglarstwa wiele do zaoferowania ma także polskie Pomorze. Polska linia brzegowa i infrastruktura są doskonale przygotowane do żeglugi morskiej, dlatego każdego roku przybywa amatorów pływania pod żaglami na Bałtyku. Mogą zawijać do mniejszych lub większych portów. Znajdują się one na Zatoce Gdańskiej, jak i na otwartym morzu. Dzięki temu swobodnie można żeglować wzdłuż piaszczystych plaż Bałtyku, począwszy od Świnoujścia, a na Mierzei Wiślanej i Piaskach kończąc. 

Dla osób, które wolą spokojniejsze wody, lepszym wyborem będą liczne pomorskie jeziora, w tym m.in. zbiór jezior Raduńskich, jezioro Wdzydze, czy też jezioro Charzykowskie. Kaszuby przez miłośników żeglarstwa często stawiane są na równi z Mazurami i również mają swoich fanów. Nie na darmo nazywane są małą Szwajcarią. Pozostając na Pomorzu, warto zajrzeć także na zbiorniki wodne w zachodniej części Polski. Do najpopularniejszych należą Dąbie w Szczecinie, Jamno w Mielnie, Drawsko, czy też Zalewy Szczeciński i Kamieński. Województwo zachodniopomorskie daje wiele możliwości żeglarzom na różnym poziomie zaawansowania. 

Centralna Polska i żeglowanie

Wbrew pozorom centralna Polska również nie jest pustynią żeglarską. Na Mazowszu największą popularnością od lat cieszy się jezioro Zegrzyńskie, choć pasjonatów żeglowania znajdziemy także na Wiśle. Wybierają oni wówczas Włocławek lub Warszawę. W okolicach Łodzi najczęściej pasjonatów żeglarska spotykamy w okolicach Zalewu Sulejowskiego i Jeziorska. To sztuczne zbiorniki, które jednak zapewniają wysoki komfort żeglugi i spokój. Kolejnym ciekawym miejscem do spędzania czasu na wodzie jest Wisła w okolicach Torunia, a także jeziora Gopło, Niskie Brodno, czy też Rudnickie Wielkie. 

Gdzie żeglować na południu Polski?

Południe kraju kojarzy się przede wszystkim z turystyką górską, jednak znajdziemy tam również zbiorniki wodne, które nadają się do żeglowania. Świetnie sprawdza się rekreacja wodna na Odrze, która daje możliwość dopłynięcia nawet do Bałtyku. W Małopolsce stawia się przede wszystkim na zbiornik Bagry, Zalew Kryspinów, czy też Jezioro Rożnowskie, które oprócz żeglarzy, upodobali sobie także wprawieni wędkarze. Ponadto na jacht można wybrać się na Zalewy Kruszyński i Czorsztyński. Akweny do żeglugi znajdziemy także w województwie podkarpackim, w tym m.in. jeziora Solińskie, tarnobrzeskie, czy też zbiornik po żwirowni w Ostrowie. 

Co z innymi województwami?

Bogactwo zbiorników wodnych w Polsce sprawia, że spokojnie znajdziemy miejsce do żeglugi także w innych województwach. Na Podlasiu warto wyskoczyć na Wigry, czy też jeziora Augustowskie. W województwie lubuskim ciekawie wygląda oferta pływania po Warcie i Odrze, a także kilku mniejszych jeziorach. Okolice Lublina to już jeziora Zemborzyckie i Firlej. Atrakcyjne zbiorniki wodne znajdują się także w Wielkopolsce i w województwie świętokrzyskim. W związku z tym niezależnie od tego gdzie akurat jesteśmy, w Polsce na pewno w swoim pobliżu znajdziemy możliwość żeglowania po atrakcyjnych jeziorach, rzekach, sztucznych zbiornikach wodnych, czy też Bałtyku. 


Pomoc w przygotowaniu artykułu: sklep żeglarski Maristo.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 3 =

Scroll to Top