Półwysep Helski – na wakacje jedź nad morze

Półwysep Helski to potoczna nazwa Mierzei Helskiej, jest jednym z najciekawszych miejsc polskiego wybrzeża. Tłumnie odwiedzana przez urlopowiczów w sezonie wakacyjnym, ma do zaoferowania również sporo atrakcji całorocznych.  Kraina objęta jest w całości obszarem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego z rezerwatem przyrody Helskie Wydmy. Przez całą długość mierzei poprowadzona jest linia kolejowa oraz droga samochodowa, przy której biegnie ścieżka rowerowa. Ta różnorodność komunikacyjna pozwala na łatwe przemieszczanie się i zwiedzanie zabytków i atrakcji  półwyspu. Hel otoczony jest pięknymi, niezatłoczonymi plażami od strony otwartego morza oraz Zatoki Puckiej. To miejsce pełne niesamowitych krajobrazów z wysokimi i stromymi klifami, fortyfikacji wojskowych związanych z II wojną światową i znajdujących się na linii wydm i lasów oraz  urokliwych kurortów.

Półwysep Helski
Półwysep Helski

Półwysep Helski – porty

Morskie rejsy z portów Władysławowa, Jastarni oraz Helu to jedna z głównych atrakcji turystycznych. Dla żądnych mocniejszych wrażeń dostępne są również rejsy wędkarskie oraz  wyprawy na połowy dorsza. Z półwyspu można także wypłynąć statkami wycieczkowymi, lub tramwajem wodnym do Trójmiasta.

W miejscowości Hel mieści się Port Marynarki Wojennej ze schronami i magazynami amunicji, pochodzącymi z początku XX wieku. Niedaleko portu znajduje się Muzeum Rybołówstwa, w którym można poznać historię Bałtyku oraz Półwyspu Helskiego. Muzeum mieści się w budynku dawnego gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła, będącym najstarszym zabytkiem Mierzei Helskiej. W Jastarni warto zwiedzić Chatę Rybacką ze zbiorami eksponatów rybackich, prywatne Muzeum Pod Strzechą oraz zabytkowy zespół osady rybackiej, na który składają się pochodzące z końca XIX stulecia domostwa rybaków. Miejscowość Chałupy rozkwita w sezonie wakacyjnym. Przystań z drewnianymi pomostami to popularne miejsce z licznymi wypożyczalniami wodnego sprzętu pływającego. W Domu Rybaka we Władysławowie, w pięknej wieży widokowej, mieści się  Muzeum Motyli prezentujące setki najładniejszych i najciekawszych motyli i owadów z całego świata.  Z tarasu widokowego Domu Rybaka podziwiać można wspaniałą panoramę Półwyspu Helskiego. Obok budynku funkcjonuje Wesołe Miasteczko – Lunapark Sowiński z jedną z najwyższych kolejek górskich w naszym kraju.

Fauna w morzach i oceanach

Wyjątkową atrakcją jest znajdujące się w miejscowości Hel i należące do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Fokarium, w którym realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych żyjących w rejonie południowego Bałtyku. Goście mogą odwiedzać placówkę przez okrągły rok i mają okazję podziwiać te urocze zwierzęta także podczas odbywającego się kilka razy dziennie karmienia. Przy Fokarium działa muzeum z wystawą “Ssaki naszego morza”, z obszernym zbiorem informacji na temat życia jego bohaterów.

Niezwykła rozrywka dla rodzin z dziećmi znajduje się w Ocean Park we Władysławowie. W parku wytyczono ścieżki po odwzorowanym dnie oceanu z wykonanymi w naturalnych rozmiarach modelami zwierząt żyjących w wodach mórz i oceanów, np. m.in. olbrzymich żółwi, rekinów, delfinów czy wielorybów. Spacer po dnie oceanu pozwala na poznanie najważniejszych cech prezentowanych ryb i ssaków oraz dowiedzieć się podstawowych informacji o ich zwyczajach. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

73 − = 65

Scroll to Top