Czy wiesz jak wybrać odpowiedni plecak trekkingowy?

plecak trekkingowy

Uprawianie trekkingu w górach lub na płaskich terenach jest jedną z form aktywności, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To doskonały pomysł na ciekawe spędzenie wolnego czasu i oderwanie się od codzienności. Podstawowym elementem każdej pieszej wycieczki jest posiadanie odpowiedniego plecaka trekkingowego, który będzie odpowiedni do zapakowania i przenoszenia niezbędnego ekwipunku. Jak wybrać odpowiedni plecak trekkingowy?

Pojemność plecaka trekkingowego

Jedną z podstawowych kwestii, którą warto rozważyć przed zakupem plecaka, jest jego pojemność. Wielkość powinna być zależna od czasu trwania wycieczki oraz ilości niezbędnych rzeczy. Na krótkie, jednodniowe wyprawy idealnym rozwiązaniem będzie plecak o pojemności 20-30 litrów. Pozwoli to spakować zapas jedzenia, gadżety elektroniczne, jak telefon czy aparat oraz odzież wierzchnią, która będzie zabezpieczała przed deszczem i niepogodą. Warto zwrócić na wysokiej jakości modele, które posiada w swojej ofercie specjalizująca się w produkcji plecaków marka Jack Wolfskin.

Na dłuższy trekking, który wymaga przenoszenia większego ekwipunku, warto zdecydować się na plecaki o pojemności 40, 50 lub 60 litrów – w zależności od czasu trwania wyprawy. Takie rozwiązanie pomoże zapakować śpiwór, odpowiednią ilość jedzenia, ubrania na zmianę oraz zapasowe buty. Warto również wiedzieć, dlaczego każdy podróżnik powinien mieć dobre buty trekkingowe? Dobrze dobrane obuwie pozwoli zabezpieczyć stopę przed urazami oraz zapewnić wygodę podczas wędrowania.

Niektóre plecaki trekkingowe posiadają ciekawą opcję, która pozwala na zwiększenie pojemności poprzez zaczepienie dodatkowych kieszeni lub podniesienie materiału znajdującego się w głównej komorze. Takie modele można znaleźć na stronie sklep.jack-wolfskin.pl.

System nośny plecaka trekkingowego

System nośny, jaki posiada plecak trekkingowy jest jednym z elementów, które decydują o jego komfortowym noszeniu. Najlepszym wyborem jest kupno plecaka z pełną regulacją, która umożliwia na dopasowanie go do swojej sylwetki i własnych preferencji. Pozwoli to maksymalnie podnieść wygodę i równomiernie rozłożyć obciążenie plecaka podczas dźwigania. 

Warto zwrócić uwagę na jakość systemu nośnego. Odpowiednio wykonane elementy do regulacji będą trwałe oraz nie będą samowolnie się przesuwały podczas noszenia. Dodatkowo, elementy systemu nośnego powinny być pokryte specjalną siateczką, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza powoduje odparzenia na plecach i dyskomfort. Dobre, polecane przez użytkowników plecaki, posiada w swojej ofercie marka Jack-Wolfskin. Nieprawidłowo dobrany, a przede wszystkim niewygodny plecak potrafi zepsuć nawet długo planowaną wędrówkę. 

Dobry plecak trekkingowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kolejnym elementem plecaka, który ma znaczący wpływ na jego jakość jest odpowiedni materiał. Warto stawiać na odporne na warunki atmosferyczne tkaniny, które nie będą przepuszczały wody, co mogłoby doprowadzić do przemoczenia bagażu. Wysokiej klasy tkanina powinna być też odpowiednio odporna na uszkodzenia mechaniczne i rozdarcia, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia plecaka podczas wędrówki.

Dodatkowo, ważną kwestią są szwy i nici użyte do łączenia poszczególnych elementów. Zbyt słabe łączenie mogłoby doprowadzić do rozerwania materiału pod wpływem ciężaru, dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich jakość i wykończenie. 

Odpowiednio dobrany plecak trekkingowy będzie z pewnością służył przez wiele lat. Jego odpowiednia budowa będzie łatwa w przenoszeniu i dźwiganiu, co pozwoli cieszyć się pieszą wędrówką, z zachowaniem najwyższego komfortu.  

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 2 =

Scroll to Top