Jezioro Lubiąż

Lubniewice na Pojezierzu Lubuskim lezą nad brzegami trzech jezior. Największe jest Jezioro Lubniewsko, średnie Jezioro Lubiąż a najmniejsze nosi nazwę Jezioro Krajnik. Najbardziej zagospodarowane turystycznie jest Jezioro Lubiąż, ale stali mieszkańcy i goście korzystają z uroków wszystkich trzech.

Jezioro Lubiąż
Jezioro Lubiąż

Jadąc nad Jezioro Lubiąż należy od razu kierować się do Lubniewic. Tylko tu i w okolicy są zabudowania. Przeciwległe brzegi jezior są porośnięte lasem, za którym są pola. Lubniewice są położone mniej więcej w połowie drogi między Gorzowem Wielkopolskim a Torzymiem. Więc odległość do autostrady A2 i do drogi ekspresowej S3 wynosi około 35 kilometrów w obu przypadkach.

Jezioro Lubiąż ma dobrze rozwiniętą linię brzegową. Ma wiele zatok i półwyspów. Są także dwie wyspy. Średnia głębokość wynosi 4,6 metra, a maksymalna 12,8. Powierzchnia jeziora wynosi 146 hektarów. Jezioro Lubiąż zasilają dwa dopływy. Do wąskiego krańca północno – zachodniego wpływa Kanał Jarnatowski. Drugim dopływem jest Lubniewka prowadząca wody z pobliskiego jeziora Lubniewsko dość płytkim, ale dostępnym dla większości sprzętu pływającego kanałem, który uchodzi w środkowej części brzegu południowego. Jezioro otaczają, zalesione wzgórza, a jego brzegi są suche, twarde. Pas oczeretów tworzony głównie przez trzcinę pospolitą jest wąski. Na odcinkach miejskich, czy przy ośrodkach, brak go zupełnie. Rośliny o liściach pływających występują w mało rozległych skupiskach, najczęściej w najlepiej wykształconych zatokach. Dno schodzi od brzegów początkowo szybko, by od głębokości około 5 metrów wyraźnie złagodzić swoje spadki.

Lubniewice mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Jezioro Lubiąż na prawie całym odcinku miejskim jest opasane promenadą. To szlak Michaliny Wisłockiej, który liczy sobie 7 przystanków: plażę miejską, Drzewo Uniesień, Zamek, Ławeczkę w Parku Miłości, lubniewicki rynek, Wierzbę Rozmyślań oraz Wyspę Miłości na Jeziorze Lubiąż. Na obu końcach promenady znajdują się publiczne plaże z odpowiednią infrastrukturą. Do tej ostatniej dotrzeć można jedynie łódka, rowerem wodnym lub kajakiem. Miasto zapewnia wszystko czego potrzebują turyści. Są tu domki i pokoje na wynajem, hotele, sklepy, bary i restauracje. Na brzegach miasta znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe. Przeważnie są ukryte w lasach nad samą wodą.

Imponującą atrakcją nad jeziorem jest Zamek Książąt Lubomirskich z Pałacem Książąt Lubomirskich, które tworzą razem założenie pałacowo – zamkowo – parkowe. Obiekty położone są po dwóch stronach malowniczego jeziora Lubiąż w Lubniewicach. Oba obiekty są własnością rodziny Książąt Lubomirskich, a Zamek Książąt Lubomirskich funkcjonuje jako prywatna rezydencja rodzinna.

W 2020 roku posiadłość będzie czasowo otwarta dla zwiedzających. Udostępnione zostaną reprezentacyjne sale, z wyłączeniem prywatnych pokoi. Każdy z odwiedzających będzie miał możliwość zobaczenia jak obecnie mieszkają właściciele nieruchomości.

Jezioro Lubiąż jest administrowane przez Urząd Miasta Lubniewice przez swój zakład gospodarki komunalnej. Poza kartą wędkarską należy wykupić zezwolenie na amatorski połów ryb. Można je kupić w urzędzie miejskim lub w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Lubniewicach. Jezioro jest intensywnie zarybiane – ostatnio karpiem, linem i szczupakiem. Ryby jakie tu można złowić to przede wszystkim sandacz, ale także karp, lin, szczupak, okoń, węgorz, płoć, leszcz. Ze starych zarybień można spotkać jeszcze amury i sumy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 8

Scroll to Top