Wędkowanie – jak zacząć? Poradnik dla początkujących

Wędkowanie - jak zacząć?

Wędkarstwo może wydawać się skomplikowane dla początkujących wędkarzy, ale tak nie musi być. Z odrobiną sprzętu, licencji połowowej i informacji w tym przewodniku, będziesz w stanie spróbować swoich sił w połowach ryb w ten weekend.

Dlaczego warto spróbować wędkowania?

Wędkarstwo daje poczucie wolności i szansę dla wszystkich, przyjaciół i rodzin, aby cieszyć się wszystkim, co oferuje natura. Nie zapominajmy, że łowienie ryb jest po prostu świetną zabawą – zawsze będziesz pamiętał, że wyładowałeś swoją pierwszą rybę, niezależnie od tego, czy była to drobnica, czy wielki okaz.

Dużym plusem dla rodziców jest to, że wędkowanie jest zdrową aktywnością, którą ich dzieci mogą naprawdę polubić, a która choć raz nie wiąże się z ekranem. A także hit dla dzieci, które odkryją cały świat zabawy poza swoją konsolą. Ponadto, nie będzie to kosztować fortuny – sprzęt jest bardzo przystępny. Nie wymaga też ogromnego zaangażowania czasowego. Wędkowanie to świetny sposób na spędzenie kilku godzin razem na świeżym powietrzu. 

Dołączenie do klubu jest dobrym pomysłem dla początkujących, ponieważ członkostwo w klubie nie tylko zapewni Ci dostęp do wody, kiedy będziesz chciał łowić, ale także otrzymasz mnóstwo pomocy i porad od innych doświadczonych wędkarzy. Wędkarze nie kochają niczego bardziej niż dzielenie się poradami na temat rzucania, preferencji przynęt, ciężarów i oczywiście opowieści o swoich najlepszych połowach! Jeśli znajdziecie swoje własne miejsca do wędkowania, warto sprawdzić, jakie zezwolenia są wymagane w danym miejscu, oprócz posiadania licencji wędkarskiej. Tak czy inaczej, będziesz na świeżym powietrzu i doświadczysz wszystkich korzyści, jakie oferuje wędkarstwo. 

Spróbuj swoich sił

Przed przystąpieniem do wędkowania należy wyrobić licencję wędkarską. Twoje pierwsze doświadczenie wędkarskie może być tak proste lub tak skomplikowane, jak chcesz. Możesz spróbować złowić rybę stojąc na brzegu rzeki lub na brzegu spokojnego jeziora, lub możesz pójść na całość i wyruszyć w daleką podróż morską i spróbować złowić dużą rybę, taką jak tuńczyk.

Zaleca się, aby spróbować wędkowania z brzegu rzeki lub spokojnego jeziora najpierw zapoznać się ze sprzętem i procesem. Jest to umiejętność, którą każdy wędkarz musi opanować z jednego bardzo prostego powodu – pozwala ona na rzucanie przynęty lub zanęty jak najbliżej miejsca, w którym znajdują się ryby. Jednym z głównych powodów, dla których warto zaopatrzyć się w kołowrotek spinningowy jako początkujący, jest to, że rzucanie nim jest tak intuicyjne, jak zwijanie i zarzucanie przynęty.

Oto proste kroki: zacznij od pozostawienia około 15 cm linki na końcu wędki. Trzymaj kołowrotek poniżej swojej dominującej ręki. Na kołowrotku spinningowym znajduje się kabłąk, który utrzymuje żyłkę w miejscu, należy go obrócić trzymając żyłkę palcem. Powoli przenieś szczytówkę wędziska do góry i trochę za siebie. Używając nadgarstka i łokcia, zarzuć wędkę do przodu, kierując przynętę w powietrze w kierunku docelowej ryby. Jak tylko przynęta trafi do wody, odwróć kabłąk i rozpocznij zwijanie linki, aby przyciągnąć ryby.

Świetnym akwenem do wędkowania jest Jezioro Żarnowieckie. Więcej na temat jeziora przeczytasz tutaj: https://pomorskie.travel/punkty-poi/jezioro-zarnowieckie/
Artykuł partnera

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

63 − 55 =

Scroll to Top