Wakacje na Mazurach – najlepsze jeziora do pływania łodzią

Mazury to kraina tysiąca jezior, kontaktu z naturą, lasów i bogatej historii. A gdyby tak zobaczyć ten region od strony wody? Możesz spędzić swoje wakacje, pływając łodzią, obcując z naturą i robiąc postoje, by zobaczyć najpiękniejsze miejsca na lądzie. Które jeziora będą do tego najlepsze? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

wakacje na Mazurach

Dlaczego warto spędzić wakacje na Mazurach na łódce?

Mazury zostały uznane za jeden z 14 najpiękniejszych regionów świata. Nic w tym dziwnego, bo mnóstwo jest tu krajobrazów zapierających dech. Turystów przyciągają tu piękne jeziora, dziewicza przyroda, malownicze rzeki oraz miasta i miasteczka z lokalnymi tradycjami, zabytkowymi świątyniami, gotyckimi zamkami i tajemniczymi historiami z czasów II wojny światowej. To także region, który nierozerwalnie kojarzony jest z żeglugą. Blisko 30 mazurskich jezior jest połączonych ze sobą kanałami, dzięki czemu można swobodnie pływać między nimi, przy okazji zwiedzając Mazury. Najpopularniejszym szlakiem żeglarskim jest liczący około 120 km długości Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Jak najlepiej go odkrywać? Oczywiście z perspektywy wody! Doskonałym pomysłem jest wynajem jachtu lub łodzi i spędzenie kilku dni z rodziną, znajomymi czy drugą połową na wspaniałym rejsie po najpiękniejszych miejscach na Mazurach. 

Najlepsze jeziora i szlaki na Mazurach do pływania łodzią

Kraina Wielkich Jezior, czyli Mazury to ponad 2600 mniejszych i większych jezior! Wśród nich znajdziesz te rozległe i kameralne, z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną i niemal dzikie, blisko miast i otoczone rezerwatami przyrody. Które z nich są najlepsze na wakacje na łodzi?

Najlepsze jeziora na Mazurach do pływania łodzią to:

  • Jezioro Śniardwy – największe jezioro w Polsce posiada drugą kategorię czystości wody i jest także jednym z najpopularniejszych jezior. Dzięki ogromnej powierzchni nie czuć tu turystycznych tłumów. To doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, wypoczynku na tafli wody, ale także zwiedzania, bo niedaleko znajdują się urokliwe Mikołajki z doskonałymi restauracjami przy przystani i ładną architekturą. Linia brzegowa jeziora obfituje w piękne plaże jak ta w Nowych Gutach czy Popielinie. Pływając, można zatrzymać się w wielu mniejszych miejscowościach turystycznych, zobaczyć Czarci Ostrów i siedem pozostałych wysp na jeziorze czy podziwiać klif w Szerokim Ostrowiu, przy którym warto zatrzymać się na biwak i podziwianie zachodu słońca.
  • Jezioro Kisajno – popularne na rodzinne wyjazdy jezioro z zapleczem do uprawiania sportów wodnych. Wzdłuż linii brzegowej znajdują się liczne plaże, porty, przystanie żeglarskie i ośrodki turystyczne. Tętniące życiem jezioro położone jest przy Giżycku, gdzie warto się zatrzymać, aby zobaczyć XIX-wieczną Twierdzę Boyen. Na Kisajnie znajduje się także kilka wysp. Idealna na spokojny, cichy postój, malownicza wyspa Duży Ostrów. 
  • Jezioro Niegocin – trzecie co do wielkości mazurskie jezioro leży w samym centrum Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i jest otoczone turystycznymi miejscowościami, m.in. Giżyckiem i Wilkasami. Linia brzegowa jest bogata w atrakcje dla turystów, plaże, kąpieliska z ratownikiem i wypożyczalnie sprzętu. Na jeziorze znajduje się Wyspa Miłości. To akwen doskonały dla rodzin i miłośników aktywnego spędzania czasu. 
  • Jezioro Mamry chyba najczęściej kojarzone jest z Mazurami. Mazury znane są między innymi ze wspaniałej struktury wodno-żeglarskiej. Znajduje się tu słynny szlak Wielkich Jezior Mazurskich o długości prawie 130 km! Mamry są znaną częścią szlaku, w związku z tym, że są bardzo duże i posiadają wiele ciekawych zatoczek. Bardzo wielu wielbicieli Mazur przekonuje się ostatnio do zwiedzania tej wspaniałej krainy na pokładzie jachtu żaglowego i motorowego. W pobliżu jeziora Mamry można aktualnie rezerwować czarter jachtów w bardzo atrakcyjnych cenach First Minute. Oferty są bardzo rozbudowane i dopasowane nie tylko do wymagających klientów, ale również dla tych mniej doświadczonych. Firmy oferujące wynajem jachtów na Mazurach bardzo często pomagają, doszkalają oraz świadczą serwis oraz wsparcie techniczne podczas całego rejsu.

źródło zdjęcia: pexels.com

Najlepsze szlaki do pływania łodzią na Mazurach to:

  • Szlak Mikołajki – Ruciane-Nida – szlak przebiega przez jeziora Mikołajskie i Bełdany. Jeden z najczęściej wybieranych na żagle szlaków na Mazurach, z dużą liczbą miejsc do zacumowania i wypoczynku, plażami, nowoczesnymi portami, ale i dzikimi bindugami. Na szlaku, na Półwyspie Popielniańskim, możesz zobaczyć dzikie konie żyjące na wolności. To jedyne takie miejsce w Polsce.
  • Szlak po Jeziorze Śniardwy – liczący 22 km szlak po największym polskim jeziorze z możliwością dzikiego cumowania lub skorzystania z jednej z trzech przystani – w Popielnie, Okartowie i Niedźwiedzim Rogu. Z pokładu łodzi można tu podziwiać dzikie zwierzęta i ptactwo. Na końcu trasy znajduje się ostatnie jezioro na żeglarskim szlaku Mazur – Jezioro Tyrkło.
  • Szlak z Mikołajek do Rynu – wiedzie przez jeziora Tałty i Ryńskie, oferuje wiele przystani i miejsc do zacumowania łodzi, a oba miasta – Mikołajki i Ryn to doskonałe miejsca do zwiedzania z portami i infrastrukturą turystyczną. 

Wakacje na łodzi na Mazurach – o czym pamiętać?

Zanim wyruszysz na wakacje na łodzi, warto zapoznać się z przepisami, jakie obowiązują na jeziorach, po których zamierzasz pływać. Nie wszystkie zakazy są sygnalizowane znakami, np. nie wszędzie tam, gdzie nie możesz wpłynąć, zobaczysz znak przekreślonej śruby. Na Mazurach możemy pływać łodziami silnikowymi wszędzie tam, gdzie dopuszczają to uchwały samorządów i prawo. Niektóre jeziora mogą być objęte Strefą Ciszy, gdzie nie można używać silników spalinowych, lub obszarem Rezerwatu Przyrody z zakazem używania jakichkolwiek silników. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić, gdzie można pływać na silniku na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i dobrze zapoznać się z trasą oraz zaplanować postoje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1

Scroll to Top