Jezioro Maróz

Jezioro Maróz leży jednocześnie przy głównych drogach Mazur jak i na uboczu. Znajduje się w południowej części Pojezierza Olsztyńskiego pomiędzy drogą ekspresową S7 i drogą krajową numer 58. Jednocześnie jezioro jest prawie całkowicie otoczone lasem. Na jego północnym krańcu znajduje się wieś Swaderki, ale jest skupiona wokół rybołówstwa a nie turystyki. Tu mieści się siedziba Gospodarstwa Rybackiego Swaderki, które dzierżawi okoliczne jeziora. Znajdują się tu stawy, gdzie hodowany jest narybek, a także przetwórnia i sklep z rybami i smażalnia.

Jezioro Maróz
Jezioro Maróz

Jezioro zajmuje rynnę polodowcową o typowym przebiegu w tych stronach – z północy na południe. Na południowym krańcu ma też dużą zatokę. Jezioro jest spore, ma 332 hektary powierzchni i 5580 metrów długości. Głębokość maksymalna wynosi 41 metrów, a średnia to 12 metrów. Woda jest bardzo czysta. W okolicy nie ma przemysłu, ani większej miejscowości. Przez jezioro przepływa rzeka Marózka, która jest dostępna dla kajakarzy. Płynąc na południe dotrzemy do Jeziora Mielno, a na północ odbijając w Kanał Swaderki do Jeziora Płuszne Wielkie.

Jezioro Maróz słynie z możliwości odpoczynku w ciszy w lesie. Trochę tu odstaje wieś Waplewo, gdzie są dwa ośrodki wypoczynkowe. W szczególności Rewita ma bardzo duża pojemność turystów. Są tu boiska do gier zespołowych, baseny kryte, kompleks hotelowy, domki i zadbana plaża. Całość jest zarośnięta dużymi drzewami. Na północ od ośrodka znajduje się publiczna plaża pokryta trawą. We wsi Marózek znajduje się dawny Ośrodek Wczasowy Poligrafów. Obecnie jest w rękach prywatnych. Jest to duży kompleks domków wśród drzew. Z kolei na północnym krańcu jeziora, przy drodze znajduje się pole biwakowe, gdzie można rozbić namiot czy postawić campera.

Dzierżawcą Jeziora Maróz jest Gospodarstwo Rybackie Szwaderki Spółka z o.o. Zezwolenia można kupić w pobliskich Szwaderkach lub w sklepach wędkarskich w Olsztynie, Nidzicy, jak również drogą internetową. Gatunki ryb: sandacz, okoń, węgorz, leszcz, płoć, okoń, szczupak i inne w tym sielawa. Uważa się, że najlepszymi miejscami połowu ryb spokojnego żeru są: płytkie zatoki na zachodnim brzegu i pas trzcin na wschodzie jeziora. Do najlepszych miejsc połowu ryb drapieżnych zalicza się: rejon wokół wysepki oraz cyple półwyspów. Mimo, że jezioro nie ma wśród wędkarzy najlepszej opinii, zdarzają się okresy, w których można dobrze połowić. Może się tak zdarzyć, że więcej się kupi ryb smażonych w barze niż złowi. Oprócz walorów wędkarskich można znaleźć tu doskonałe warunki do rodzinnego wypoczynku w ciszy i spokoju.

Jezioro Maróz jest pięknym i czystym akwenem skrytym w leśnej gęstwinie. To dobre miejsce do wypoczynku w domkach lub pod namiotem z dala od tłoku. Dojazd jest dobry z uwagi na bliskość drogi ekspresowej, a jednocześnie w pobliżu nie ma większych miejscowości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 36 = 45

Scroll to Top