Jezioro Powidzkie

Jezioro Powidzkie leżące na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest największym jeziorem Wielkopolski. Ten ogromny zbiornik wodny mieści się w powiecie słupeckim w gminie Powidz. Jest to jezioro polodowcowe typu rynnowego. Jest długie i stosunkowo wąskie. Składa się z dwóch części. Jedna prowadzi z południa na północ, a druga dalej na północny wschód. Dodatkowo w okolicy Przybrodzina łączy się krótkim kanałem z Jeziorem Powidzkim Małym. Jezioro ma 1174 hektary powierzchni. Głębokość średnia wynosi 12 metrów, a maksymalna 47 metrów. W środkowej i południowej części brzegi są zabudowane lub graniczą z polami. Północna część jest porośnięta lasem. Ogólnie jezioro jest zagospodarowane turystycznie w znacznym stopniu. Zawdzięcza to swoim rozmiarom oraz temu, że woda jest pierwszej klasy czystości i jest bardzo przejrzysta. Na głębokości 5 metrów widoczne jest dno jeziora ze spacerującymi po nim rakami.

Jezioro Powidzkie
Jezioro Powidzkie

Jadąc nad jezioro najlepiej kierować się do Powidza. Przynajmniej na początku. Aby tam dojechać z autostrady A2 należy zjechać na węźle Słupca i jechać przez Słupcę do Strzałkowa. Tam znaki już prowadzą w kierunku Powidza. Najprostszy dojazd wiedzie z Gniezna, które ma obwodnicę w postaci drogi ekspresowej S5. Z tego miasta w stronę Powidza prowadzi droga wojewódzka nr 260. W Witkowie trzeba skręcić na Powidz. Całe jezioro otacza sieć dróg lokalnych, umożliwiających okrążenie zbiornika. Najważniejsze miejscowości turystyczne to Powidz, Przybrodzin, Kosewo i Giewartów.

Powstało wiele tysięcy lat temu w wyniku pracy cofającego się lądolodu. Dzięki temu ma bardzo urozmaiconą linię brzegową z wieloma zatokami. Cenią sobie to żeglarze, windsurferzy, kajakarze i wędkarze. Wzdłuż brzegów jeziora rozsiane są plaże, pomosty i ośrodki z wypożyczalniami sprzętu wodnego, restauracje i baza noclegowa na każdą kieszeń. Nad jeziorem Powidzkim może wypoczywać jednocześnie nawet 10 tysięcy osób. Można tu wypożyczyć kajaki, żaglówki, a także rowery wodne i inny sprzęt pływający (bez silników spalinowych). Plaże ogólnie dostępne są w Powidzu (Dzika Plaza, plaża przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, Plaza przy ulicy Jeziornej) w Przybrodzinie, w Anastazewie i w Giewartowie. Poza tym wiele ośrodków wczasowych i pensjonatów ma własny dostęp do wody.

Z roku na rok żeglarzy przybywa, ale na wodzie nie ma tłoku, bo jezioro jest bardzo duże. Kto raz tu przyjedzie nie chce zmieniać akwenu na inny. Powierzchnia jeziora pomieści jeszcze wiele żaglówek. Przyjeżdżają tu zarówno amatorzy odpoczywania na łodzi, amatorzy pływania przy silnych wiatrach zachodnich oraz ci, którzy chcą spróbować swoich sił w zmaganiach regatowych. Tradycją Jeziora Powidzkiego są odbywające się co tydzień regaty zawsze w innej zatoce. Wiele jest rodzin, które przyjeżdżają tu z daleka tylko po to, żeby przy wschodzie słońca wypłynąć w fale jeziora, nałowić ryb i przygotować śniadanie z daleka od cywilizacji.

Gospodarzem Jeziora Powidzkiego jest Powidzkie Gospodarstwo rybackie Barrakuda. Pozwolenia można kupić w Ostrowie, Giewartowie, Powidzu i w Hotelu Moran. Gatunki ryb występujących w jeziorze to głównie sielawa, szczupak, okoń, lin, karaś, sum, leszcz, węgorz, płoć, wzdręga, krąp. Woda w jeziorze jest bardzo czysta i obfitująca w roślinność podwodną oraz górki, ostre spady i wypłycenia. Wędkarsko jezioro jest bardzo urozmaicone. Dla wędkarzy południowa część jeziora jest ciekawsza. Woda słynie z dużych szczupaków, które są tutaj regularnie poławiane. Jezioro Powidzkie ma też swoją ciekawostkę. Od czasu do czasu łowi się tu pstrągi tęczowe, zdarzają się nawet sztuki o wadze dwóch kilogramów. Jezioro objęte jest strefą ciszy i nie można korzystać z lodzi motorowych.

Jezioro Powidzkie to doskonały cel dla turystów. Jest tak duże, że żeglarze nie będą się nudzić. Wędkarze będą zachwyceni, bo w czystych wodach ryby rosną duże i zdrowe. Plażowicze również znajdą coś dla siebie. Zarówno ci, którzy szukają ciszy na uboczu jak i ci, którzy poszukują tętniącej zżyciem promenady nad samym brzegiem wody.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + = 7

Scroll to Top