Jezioro Wdzydze – kaszubskie morze

Na malowniczym terenie Borów Tucholskich znajduje się Jezioro Wdzydze. Zbiornik wodny w całości znajduje się na obszarze przepięknego Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Walory przyrodnicze oraz dogodna lokalizacja akwenu sprawia, że wypoczynek nad Jeziorem Wdzydze zawsze będzie należał do udanych.

Jezioro Wdzydze
Jezioro Wdzydze

Jezioro Wdzydze znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim, które jest położone najwyżej ze wszystkich pojezierzy pomorskich. Pojezierze Kaszubskie leży w regionie Dolnej Wisły, a na jego terenie znajduje się ponad 500 jezior. Przeważają jeziora rynnowe. Jezioro Wdzydze jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na całych Kaszubach i co roku jest zawsze oblegane przez licznych wczasowiczów i turystów. Cały zbiornik wodny tworzy pięć połączonych ze sobą jezior do których należą: Jezioro Wdzydze, Jezioro Słupinko, Jezioro Radolne, Jezioro Gołuń oraz Jezioro Jelenie. Akwen jest czystym zbiornikiem dlatego też idealnie nadaje się do kąpieli, uprawiania sportów wodnych oraz wszelkiej rekreacji. Powierzchnia Jeziora Wdzydze wynosi ponad 1450 hektarów, natomiast głębokość zbiornika dochodzi nawet do 68 metrów. Jedną z charakterystycznych cech jeziora są występujące na nim wyspy.

Jezioro Wdzydze nazywane często Kaszubskim Morzem posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, dlatego też wszyscy zwolennicy wodnego szaleństwa wypoczynek nad jeziorem uznają za udany. Jezioro jest idealnym miejscem dla żeglarzy oraz kajakarzy. Co więcej przez akwen przepływa bardzo popularny wśród turystów szlak kajakowy rzeki Wdy. Wypoczynek nad jeziorem urozmaicą także dobre warunki do wędkarstwa. W wodach Jeziora Wdzydze żyje wiele gatunków ryb, gdzie dominuje troć oraz łosoś. W wodach zbiornika spotkać można także takie gatunki jak leszcz, okoń, sandacz a także szczupak.

Czysta woda oraz dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych i rekreacji to nie wszystkie atuty terenów Jeziora Wdzydze. Akwen to siedlisko wielu różnorodnych gatunków zwierząt i ptaków, które przy odrobinie cierpliwości, może obejrzeć każdy turysta w ich naturalnym środowisku. Nad Jeziorem Wdzydze można spotkać takie ptaki jak łabędź, żuraw i tracz. Nad jeziorem mieszka również puchacz, orzeł bielik, jastrząb i myszołów natomiast wśród zwierząt najliczniejszą populacją tworzy bóbr.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 4 =

Scroll to Top