Pojezierze Wielkopolskie

Pojezierze Wielkopolskie stanowi część Pojezierzy Południowobałtyckich. W jego skład wchodzą inne, mniejsze, np. Pojezierze Poznańskie (jezioro Kierskie, Wolsztyńskie, Chrzypskie, Kuźnickie), Gnieźnieńskie (jeziora Gopło, Powidzkie oraz Popielewskie), Kujawskie (Jezioro Głuszyńskie i Pątnowskie), czy Chodzieskie. Tutejsza rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona, gdyż znajdują się tu dwie równiny: Inowrocławska i Wrzesińska.

Pojezierze Wielkopolskie
Pojezierze Wielkopolskie

Wielkopolska znana jest przede wszystkim z ważnej dla Polski historii i ciekawej rzeźby terenu. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez Polaków – do samego Poznania i w jego okolice zjeżdżają turyści nie tylko z całej Polski, ale i z całego świata. Oprócz tego region ten posiada czyste i duże jeziora, co także zachęca do wypoczynku w tym miejscu.

Pojezierze Wielkopolskie dla osób chcących odpocząć nad jeziorem na pewno nie będzie przyczyną nudów. To tutaj leżą najbardziej lubiane w tej części Polski jeziora: Brytyńskie, Biezdruchowo, Wieleńskie-Trzytonowe, Dominickie, Gopło i Powidzkie. Oprócz tego Popielewskie, Głuszyńskie, Pątnowskie i Żnińskie Duże. Przy każdym z jezior znajdują się rozwinięte i nowoczesne kurorty wypoczynkowe, campingi i pola namiotowe, a także atrakcje turystyczne. Przyjeżdżając w te rejony warto zajrzeć do Gniezna, Poznania, Jarocina i Biskupina.

Wśród walorów przyrodniczych Pojezierza Wielkopolskiego warto wymienić Wielkopolski Park Narodowy z 18 obszarami ochrony ścisłej. Osoby lubiąca fotografować powinny być niemalże w stałej gotowości. Na tych terenach zamieszkują jelenie rogacze i inne gatunki chrząszcza, ryjówki, dzięcioł czarny, kuna leśna, borsuki i lisy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 1

Scroll to Top