Jezioro Wągiel

Jezioro Wągiel leży na południe od Mrągowa. Odległość Piecki – Mrągowo wynosi 15 kilometrów. Dojazd zapewnia droga krajowa nr 59, która połączy się z drogą ekspresową S16 w Mrągowie. Na razie jest w trakcie planowania. Piecki to siedziba gminy i znajduje się tu przystanek PKS, ośrodek zdrowia, apteka, posterunek policji, poczta, restauracje.

Jezioro zajmuje rynnę polodowcową o przebiegu południkowym. Można wyróżnić dwie części: północną wąską i długą oraz południową szeroką o rozbudowanej linii brzegowej z trzema sporymi półwyspami, trzema zatokami i jedną wyspą. Jezioro Wągiel dzieli wąski przesmyk od sąsiedniego mniejszego zbiornika o nazwie Jezioro Mały Wągiel. Średnia głębokość wynosi 4,2 metra, a maksymalna 13,3 metra. Powierzchnia lustra wody wynosi 180 hektarów.

Pojezierze Mrągowskie jest pełne ciekawych jezior, ale Jezioro Wągiel powinni wybrać ci, którzy wakacje spędzają w domkach lub pod namiotem w ośrodkach wypoczynkowych. Jest ich tu kilka i mieszczą się zarówno w okolicy Piecek jak na przeciwległym brzegu. Domów na wynajem czy gospodarstw agroturystycznych jest mniej, ponieważ większa część linii brzegowej jeziora jest zalesiona. Można również poszukać noclegu w samych Pieckach, ale nad jezioro może być dłuższy spacer.

Jezioro Wągiel
Jezioro Wągiel

Ośrodki mają swoje kąpieliska, a osoby, które nie nocują mogą udać się na Półwysep Ostrów Pieckowski na plażę wiejską, która znajduje się tuz przed ośrodkiem wypoczynkowym. Plaza ma bezpłatny parking, wiaty, gdzie można usiąść w cieniu, duży pomost i strzeżone kąpielisko. Większość terenu jest wysypana piaskiem, ale są też drzewa nad wodą. Także jest miejsce i dla miłośników cienia jak i pełnego słońca.

Ciekawą atrakcją jest ścieżka edukacyjna wokół stawu w Pieckach. W ramach inwestycji zrealizowanej w roku 2020 wykonano około 1000 m ścieżki ziemnej, 1000 m drewnianych kładek i pomostów, 2 wiaty do obserwacji ptaków, plac ogniskowy, ławeczki i tablice edukacyjne. Staw w Pieckach ma powierzchnię 50 hektarów. Na zbiorniku usytuowane są zarówno naturalne wyspy, jak również jedna sztuczna – zbudowana w ramach projektu ochrony miejsc lęgowych rybitwy w województwie warmińsko-mazurskim. Mimo swojej lokalizacji na zapleczu zakładów przemysłowych tej miejscowości ma wysokie walory przyrodnicze – zwłaszcza ornitologiczne. Występują to rybitwy: rzeczna, białoczelna, mewy, kaczki (krzyżówki, gągoły), perkozy, w obrębie samego stawy także derkacze, trzcinniki, czy też łabędzie nieme. Obiekt ten stanowi też ważną bazę żerowiskową dla bociana czarnego, rybołowa oraz bielika. Ścieżka dzięki swojej lokalizacji ma za zadanie zarówno udostępnić to miejsce mieszkańcom oraz turystom jako obiekt aktywny przyrodniczo, ale spełnić też funkcję rekreacyjną. Dzięki inwestycji w Pieckach powstało nowe, atrakcyjne miejsce wypoczynku.

Jezioro jest w dzierżawie przez Gospodarstwo Rybackie Mrągowo. Do łowienia jest niezbędne zezwolenie do kupienia między innymi w Pieckach czy Mrągowie. Ryby jakie można spotkać w Jeziorze Wągiel to leszcz, karaś, karp, lin, okoń, płoć, sandacz i węgorz. Niestety nie ma dużych ryb a i małych nie jest wiele.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 16 =

Scroll to Top