Jezioro Świętajno Narckie i jezioro Brajnickie

Jezioro Świętajno Narckie i jezioro Brajnickie leżą tak blisko siebie, że nie można ich opisywać oddzielnie. We wsi Warchały, która leży między nimi odległość między jeziorami wynosi około 200 metrów. Także osoby, które tu przyjadą będą miały problem z określeniem nad którym jeziorem w zasadzie są. Te tereny są bardzo sprzyjające turystyce. Okolica jest piękna, a dojazd dobry.

Jezioro Świętajno Narckie i jezioro Brajnickie

Jeziora leżą w gminie Jedwabno na Pojezierzu Olsztyńskim. Najlepszy dojazd prowadzi drogą krajową nr 58 łączącą Szczytno i Olsztynek. Pomiędzy jeziorami leży wieś Warchały. Ma ona typowo turystyczny charakter. Większość zabudowy powstała na potrzeby turystów. Na południe od wsi znajduje się trzecie jezioro – nazywa się jak wieś – Jezioro Warchały. Jednak jego wykorzystanie turystyczne jest mniejsze. Jednak większą miejscowością są Narty, które mieszczą się na południowym brzegu Jeziora Świętajno. Również Brajniki mają ofertę dla turystów.

Jezioro Świętajno Narckie ma 175 hektarów powierzchni. Głębokość maksymalna wynosi 30 metrów a średnia 11. Dno i partie przybrzeżne jeziora są twarde – piaszczyste lub żwirowo-piaszczyste, bez większych nalotów mułu. Ławica przybrzeżna od strony zachodniej jest długa i stopniowo opadająca w kierunki środka jeziora, zaś przy brzegach wyższych – krótsza. Jezioro zostało zakwalifikowane do I klasy czystości.

Roślinność wynurzona nie jest zbytnio obfita. Trzciny tworzą wąski pas prawie na całej długości linii brzegowej, jedynie na południowym brzegu rośnie gęściej sitowie i trzcina pospolita. Gatunki ryb, które łatwo na nim złowić to sieja i sielawa, przeważają też szczupaki, okonie, leszcze, liny, płocie, a także krąpia. Rzadko można złowić węgorza czy karpia.

Jezioro Brajnickie ma 186 hektarów powierzchni. Głębokość maksymalna wynosi 5,2 metra a średnia 2,8 metra. Ponieważ jezioro jest płytkie, to przez wiele lat było wykorzystywane jako staw do hodowli karpi. Teraz jest ogólnie dostępne. Praktycznie na całej długości linii brzegowej jest obrośnięte roślinnością, więc stanowi atrakcję głównie dla wędkarzy. Jezioro jest typu linowo – szczupakowego. Woda ma zabarwienie brunatne, jednak jest przejrzysta. Czasami latem występują na nim bardzo duże zakwity fitoplanktonu. W środkowej części jeziora dno jest dość twarde. Zalegające na dnie duże kamienie, zatopione drzewa i porastające dno podwodne łąki są idealnymi łowiskami wielu gatunków ryb. Na wędkę łowi się tutaj: duże karpie, liny, węgorze i szczupaki, a także okonie. Okolicznymi jeziorami opiekuje się Mazowiecki Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego

Jezioro Świętajno Narckie i Jezioro Brajnickie to doskonałe miejsce dla osób odpoczywających nad wodą z uwagi na jego czystość i dużą przejrzystość. Okoliczne miejscowości zapewniają doskonałą bazę dla osób planujących odpoczynek, czy to z rodziną, czy znajomymi. Jest tu wiele domków i pokoi do wynajęcia. Są także ośrodki wypoczynkowe i hotel. W sezonie powstaje także wiele smażalni ryb i bary z obiadami. Jest też szkoła windsurfingu i baza nurkowa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 3

Scroll to Top