Na ferie na Pomorze – Kaszuby

Podczas ferii zimowych warto odwiedzić region Kaszub i poznać tamtejszą wyjątkową kulturę oraz unikalne atrakcje turystyczne. Kaszuby to kraina jezior, rzek, zielonych lasów ale oprócz atrakcyjnych walorów przyrodniczych Kaszuby posiadają bogactwo zamków, skansenów, fortyfikacji, zabytków sakralnych oraz muzeów, które dostępne są do zwiedzania przez cały rok. Na Kaszubach znajdują się dwa zamki gotyckie, w Człuchowie i Bytowie, objęte trasą turystyczną ‘Szlak Zamków Gotyckich’. Szlak ten to malownicza, samochodowa trasa turystyczna prowadząca do szesnastu gotyckich zamków Kaszub, Mazur oraz Warmii.

Kościół Świętej Trójcy w Kościerzynie

Prawdziwe Kaszuby

Żywy kaszubski język usłyszeć można m.in. na ulicach Chojnic i Bytowa. Chojnice, będące jednym z największych kaszubskich miast, oprócz atrakcyjnego położenia w pobliżu Borów Tucholskich, parku narodowego i jezior, mogą poszczycić się przepiękną starówką. Neogotycki Ratusz ze charakterystycznymi motywami sów i pszczół, symbolizującymi mądrość i pracowitość, czy XVIII i XIX-wieczne kamienice, zdobione ornamentami roślinnymi oraz aniołami, to dwa ważne punkty na trasie zwiedzania miasta.

Na starówce wznoszą się również dwie świątynie. Dostojny kościół w stylu pomorskiego gotyku pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela jest najstarszą sakralną budowlą w Chojnicach, a w jego wnętrzu przez szklaną posadzkę można zobaczyć kilka średniowiecznych pochówków. Jeden z najcenniejszych zabytków Chojnic stanowi barokowy Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z przepięknie zdobionym ołtarzem. Muzeum Historyczno-Etnograficzne, swoje najcenniejsze kolekcje prezentuje na pięciu poziomach Bramy Człuchowskiej w formie ekspozycji tematycznych, obejmujących najstarsze dzieje regionu, sztukę oraz dzieje miasta. W celu popularyzacji kultury kaszubskiej, oprócz wystaw stałych i czasowych, w muzeum organizowane są warsztaty, wykłady oraz programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Na Szlaku Zamków Gotyckich

W Bytowie, dawnym grodzie pomorskim, znajduje się jeden z ostatnich zamków zbudowanych przez Krzyżaków. W Zamku Bytowskim, zaliczanym do „50 cudów Pomorza”, znajduje się Muzeum Zachodnio-Kaszubskie. Liczne warsztaty, koncerty oraz wystawy pomagają odtworzyć klimat średniowiecznych czasów rycerskich. Na terenie zamku znajduje się restauracja, klub bilardowy oraz hotel usytuowany w dawnej rezydencji książąt zachodniopomorskich. W Bytowie znajdują się także liczne, zabytkowe XVIII i XIX-wieczne kamienice oraz kościoły chętnie zwiedzane przez turystów.

Kaszuby - zamek w Bytowie
Zamek w Bytowie – Piotr Dziekanowski, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Będąc w tej części Polski nie sposób nie wybrać się do Malborka (mimo, że nie leży na Kaszubach to jest blisko) gdzie mieści się, jedna z największych atrakcji turystycznych Polski, Zamek Krzyżacki w Malborku – obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ta ogromna warownia była niegdyś siedzibą Zakonu Krzyżackiego a następnie Rezydencją Królów Polskich. Obecnie obiekt jest prawie całkowicie odrestaurowany i turyści mogą zwiedzać większą jego część oraz korzystać ze stałych wystaw m.in. zbroi, broni, znalezisk archeologicznych. Warto też odwiedzić Stare Miasto w Malbork, które w czasach historycznych stanowiło zintegrowaną z zamkiem fortecę. Z tego okresu do dnia dzisiejszego zachowały się mury obronne, ratusz oraz kościół św. Jana.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 2 =

Scroll to Top