Jezioro Bełchatowskie

Największym jeziorem w Polsce jest Jezioro Śniardwy. Jednak nie zawsze tak musi być. Już za kilkadziesiąt lat będziemy mieli zmianę na liście największych zbiorników wodnych. Jezioro Bełchatowskie (to jeszcze nazwa robocza) będzie najgłębszym jeziorem w Polsce, piątym pod względem powierzchni wody i największym pod względem pojemności wodnej. Wszystko wskazuje, że będzie wielką atrakcją turystyczną.

Materiały PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna:

Gdy w największej polskiej kopalni odkrywkowej zakończy się eksploatacja węgla brunatnego, na jej terenie powstaną ogromne jeziora. I choć pierwsi turyści będą mogli korzystać z wodnych atrakcji dopiero za kilkadziesiąt lat, to przygotowania do budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego już się rozpoczęły i są kontynuacją prowadzonego już od wielu lat procesu rekultywacji i rewitalizacji terenów poeksploatacyjnych.

Jezioro Bełchatowskie
Zagospodarowanie po zakończeniu rekultywacji. Fot. PGE GiEK

Prawie 3 900 hektarów – taką powierzchnię może mieć łącznie lustro wody dwóch zbiorników, które około 2050 roku powstaną na terenie eksploatowanych obecnie wyrobisk Bełchatów i Szczerców. Zmieszczą się w nich nawet 3 miliardy metrów sześciennych wody. Ale największe wrażenie robi ich maksymalna głębokość – wyniesie ona ponad 200 metrów. Oznacza to, że bełchatowskie jeziora będą niemal dwa razy głębsze od Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce.
Jednak aby powstały jeziora, potrzebna jest nie tylko cierpliwość, ale także dużo pracy, bo nie wystarczy wyrobiska tak po prostu zalać wodą. Jednym z pierwszych zadań będzie wypłycenie wyrobiska i zabezpieczenie stateczności skarp. Ważnym elementem będzie wyprofilowanie zboczy, zarówno w części nadwodnej, jak i podwodnej, a także ich biologiczna obudowa.

Prowadzone obecnie prace na zwałowisku wewnętrznym Pola Bełchatów polegają na przemieszczaniu ogromnych ilości mas nadkładowych w celu nadania pożądanego kształtu dna i skarp docelowych zbiorników. Kolejnym etapem będzie wypełnianie wyrobisk wodą.

Napełnianie zbiorników wodą realizowane będzie po 2050 roku, kiedy to w Polu Szczerców zakończone zostaną wszelkie roboty górnicze przygotowujące wyrobisko do napełniania wodą. Poziom lustra wody będzie stopniowo podnoszony jednocześnie w Polu Bełchatów i w Polu Szczerców. Napełnianie wodami głębinowymi oraz powierzchniowymi potrwa około 20 lat.

Przyszłe Jezioro Bełchatowskie. Fot. PGE GiEK
Przyszłe Jezioro Bełchatowskie. Fot. PGE GiEK

Ale warto poczekać, bo kąpielisko z plażą to tylko jedna z wielu atrakcji, jakie będą czekać na turystów chcących odwiedzić okolice Bełchatowa.

Za kilkadziesiąt lat pokopalniane tereny staną się także rajem dla miłośników ekstremalnych wrażeń. W ośrodku sportowym będzie można szusować na nartach, grać w golfa, jeździć na rowerze, a także spróbować swoich sił w ogrodzie wspinaczkowym. Ma tutaj powstać również autodrom, hipodrom oraz kompleks parkowy. Nie lada gratką będzie także muzeum górnictwa węgla brunatnego utworzone z części terenu zaplecza technicznego. Będzie w nim można przyjrzeć się z bliska ogromnym maszynom i urządzeniom wykorzystywanym do eksploatacji węgla brunatnego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =

Scroll to Top