Jezioro Rożnowskie – atrakcje turystyczne

Jezioro Rożnowskie powstało na skutek wybudowania w miejscowości Rożnów na Dunajcu zapory wodnej. Tak powstałe sztuczne Jezioro Rożnowskie znajduje się w województwie małopolskim i obecnie jest miejscem bardzo atrakcyjnym pod względem walorów przyrodniczych oraz turystki i rekreacji. Charakterystyczną cechą tego jeziora jest jego nieregularny kształt spowodowany budową doliny Dunajca, gdzie zachodzące słońce odbija swoje promienie w tafli malowniczego jeziora.

Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie leży nad miejscowością wypoczynkową Rożnów – od której pochodzi nazwa jeziora. Głębokość akwenu, w zależności od stanu wody, waha się od 30 do 35 metrów. Długość zbiornika wynosi około 22 kilometry, natomiast cała pojemność jeziora to 190 milionów metrów sześciennych. Jezioro Rożnowskie to przepiękne miejsce Małopolski dlatego też przebywając na tych terenach warto odwiedzić okolice jeziora by na własne oczy przekonać się o wspaniałych walorach przyrodniczych i malowniczych widokach.

Jezioro Rożnowskie i jego najbliższe okolice to teren bardzo atrakcyjny turystycznie. Górzystość terenów, liczne i gęste lasy oraz długa i zróżnicowana linia brzegowa jeziora sprawia, że atrakcji dla wczasowiczów nie zabraknie. Brzegi jeziora charakteryzują liczne półwyspy oraz zatoczki znajdujące się u ujścia potoków wpadających do Dunajca. Linia wodna Jeziora Rożnowskiego na całej długości obejmuje liczne piaszczyste plaże, środki wypoczynkowe, pensjonaty oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych. Akwen ma doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak żeglarstwo czy kajakarstwo. Zwolennicy wędkarstwa mogą liczyć na bogaty połów na Jeziorze Rożnowskim. Okoliczne lasy i górzyste tereny idealnie nadają się na wycieczki rowerowe, skąd można podziwiać nie tylko piękno natury ale także przejrzystą taflę Jeziora Rożnowskiego. 

Nad Jeziorem Rożnowskim znajduje się kilka atrakcyjnych turystycznie miejscowości wypoczynkowych do których należą między innymi: Zbyszyce, Gródek nad Dunajcem, Tęgoborze oraz Rożnów od którego powstała nazwa wodnego akwenu. Tereny Jeziora Rożnowskiego to bardzo bogate przyrodniczo siedliska różnorodnych gatunków ptaków oraz zwierząt. Malownicze tereny stają się inspiracją dla wielu artystów i twórców. Dogodnym miejscem do wodnych kąpieli są duże i piaszczyste plaże nad jeziorem znajdujące się w Gródku pod Dunajcem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

81 − 80 =

Scroll to Top