Jezioro Morzycko

Jezioro Morzycko to jedno z najgłębszych zbiorników wodnych Pomorza Zachodniego. W Polsce zajmuje 9 miejsce pod względem głębokości. Wody akwenu posiadają II klasę czystości i dużą przejrzystość. Otoczenie zbiornika to spokojne i malownicze tereny, które idealnie nadają się na wypoczynek nad jeziorem w zaciszu dzikiej przyrody.

Jezioro Morzycko
Jezioro Morzycko

Cała powierzchnia jeziora Morzycko to ponad 340 hektarów, natomiast maksymalna głębokość akwenu wynosi ok. 60 m. Brzegi jeziora są wysokie i w większości pokryte gęstymi lasami. Całkowita długość linii brzegowej wynosi ok. 12 metrów. Ze zbiornika wypływa rzeka Słubia, która przecina Cedyński Park Narodowy otaczający jezioro. Akwen to jezioro sielawowe o nieregularnym kształcie i licznymi głębiami. Dno jeziora jest twarde i piaszczyste.

Jezioro położone jest nad miasteczkiem Moryń, które jest znane jednak nie tak oblegane przez turystów spędzających wczasy nas jeziorem. Z tego też względu to doskonałe miejsce na odpoczynek w ciszy, spokoju i z dala od zgiełku tętniących życiem miast. Zacisze pobliskich lasów i łąk to idealne miejsce na regeneracje sił i relaks. Teren jeziora Morzycko to miejsce gdzie intensywnie rozwija się wędkarstwo jeziorowe. Wiele gatunków ryb mających w wodach akwenu swoje siedliska zadowala zwolenników rybołówstwa. W wodach zbiornika można spotkać takie gatunki ryb jak: leszcz, szczupak, sandacz, węgorz, sum, sielawa, lin, karaś, okoń oraz płoć.

Obok rzadko spotykanych gatunków ryb żyjących w jeziorze wędkarzy przyciągają także piękne widoki rozpościerające się wokoło. Ze względu na dużą czystość wód jezioro Morzycko to doskonałe miejsce na wczasy nad jeziorem i wodne kąpiele.

Teren jeziora Morzycko to także niespotykane atrakcje turystyczne. Do najważniejszych z nich należą szczątki rosyjskiego samolotu z okresu II wojny światowej – myśliwca Jak-9. Wrak maszyny podzielony jest na dwie części, które można odnaleźć przy oznaczonych bojką pontonach. Jezioro skrywa także szczątki łodzi rybackich, które także zachęcają  turystów i wczasowiczów do odwiedzenia terenów jeziora Morzycko.

1 thought on “Jezioro Morzycko”

  1. “Jezioro położone jest nad miasteczkiem Moryń…” A czy woda z jeziora nie leje się na miasteczko?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 3

Scroll to Top