Jezioro Mielno

Jezioro Mielno na Pojezierzu Olsztyńskim jest jednym z 14 jezior o tej nazwie w Polsce. To jest największe z wszystkich – ma 365 hektarów powierzchni. Jezioro wypełnia rynnę polodowcową. Jest długie – ma 8,4 kilometra długości. Szerokość waha się od 150 do 900 metrów. Głębokość maksymalna wynosi 40 metrów, a średnia 12 metrów. Na wodzie są trzy spore wyspy, na których gniazdują kormorany. Brzegi są wysokie, południowy brzeg całkowicie zalesiony, północny tylko miejscami. Szuwary są zwarte i szerokie tylko we wschodnim basenie, poniżej miejscowości Waplewo.

Jezioro Mielno
Jezioro Mielno

Dojazd nad Jezioro Mielno zapewnia droga ekspresowa S7. Można zjechać na węźle Waplewo i kierować się nad jezioro w kierunku Jadamowa lub zjechać na węźle Grunwald skręcić na drogę wojewódzką nr 537 i dojechać do Mielna. Poza tymi dwoma miejscowościami prawie cały północny brzeg jest zajęty przez domki wypoczynkowe i pensjonaty. Na południowym brzegu zabudowy nie ma wcale.

Główną miejscowością turystyczną jest Mielno. Tu znajduje się jedyna nad jeziorem publiczna plaża. Oczywiście jest duży parking, pomost odgradzający część dla małych dzieci, kilka pomostów dla wędkarzy. Tu są ośrodki wypoczynkowe, campingi, wypaczanie sprzętu wodnego i restauracje.

Dzierżawcą zbiornika jest Gospodarstwo Rybackie Szwaderki. Zezwolenia można kupić w siedzibie Gospodarstwa w Szwaderkach i w sklepie wędkarskim w Olsztynku, a także przez internet. W Mielnie do jeziora wpada rzeka Marózka, mocno użyźniająca jego wody. Dno przy ujściu jest zamulone, głębokość opada wolniej i kręci się tutaj mnóstwo ryb. Dominuje płoć, lin i węgorz. Trafia się spory boleń i duży okoń a także szczupak. Szczupaki nie występują, co prawda, w dużej obfitości, ale w każdej chwili spinningujący wędkarz powinien liczyć się z braniem metrowego kolosa.

Jezioro Mielno jest łatwo dostępne z uwagi na małą odległość od głównej drogi. Mimo to jeszcze jest mało zmienione przez człowieka. Mała ilość domów i hoteli sprawia, że można tu odpocząć w ciszy, podziwiając kormorany. Jest to również dobre miejsce dla miłośników wędkarstwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

94 − 87 =

Scroll to Top