Giżycko Turystycznie – Co warto zobaczyć ?

Giżycko Turystycznie - Co warto zobaczyć ?

W województwie warmińsko- mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior, leży miejscowość, której historia sięga XVI wieku. Niegdyś nazywane było Lec, potem stało się Łoczanami a ostatecznie, nazwa która funkcjonuje od 1946 roku to Giżycko.

Nazwa miejscowości pochodzi od Gustawa Gizewusza (Giżyckiego). Giżycko leży nad dwoma jeziorami Kisajno i Niegocin. Co roku odwiedzane jest przez rzeszę turystów i nazywane jest stolicą żeglarstwa.

Atrakcje:

  1. Twierdza BOYEN to najlepiej zachowana fortyfikacja. Twierdza Boyen została zbudowana w latach 1843 – 1855. Jej przeznaczeniem było blokowanie strategicznego przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Po zakończeniu działań I wojny światowej Twierdza zmieniła swoje przeznaczenie. Zamieniona została między innymi na szpital. Przed rozpoczęciem działań związanych z II wojną światowa, Twierdza ponownie zmieniła soje przeznaczenia i stała się punktem zbornym armii niemieckiej. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku Twierdza Boyen przeszła w ręce Wojska Polskiego, jednak nasi żołnierze korzystali z niej w ograniczony sposób. Później przeszła w ręce przedsiębiorców, aby ostatecznie dzisiaj zostać atrakcją turystyczną Giżycka i promować naukę historii.
  2. Sanktuarium Świętego Brunona to świątynia która została wybudowana w latach 30.XX wieku. Celem powstania świątyni było upamiętnienie żołnierzy armii niemieckich, którzy poległych podczas I wojny światowej. Szczyt frontonu został ozdobiony malunkiem ściennym, który przedstawiał trzy postacie związane z świątynią i historią narodu niemieckiego: św. Brunonem- patronem świątyni, rycerzem krzyżackim związanym z historią Zakonu Krzyżackiego na ziemiach obecnego Giżycka i niemieckim żołnierzem, z czasów I wojny światowej, który trzymał w ręku karabin. Po zakończeniu działań wojennych na frontach II wojnie światowej postacie te zostały zatynkowane, zaś w  latach 70 ubiegłego wieku  w tym miejscu umieszczono mozaikę przedstawiająca  patrona świątyni Św. Brunona z Kwerfurtu w otoczeniu atakujących go wojowników pruskich.
  3. Zamek Krzyżacki – zamek położony w przesmyku jezior Niegocin oraz Kisajno, nad brzegiem Kanału Giżyckiego. Zbudowany został przez zakon krzyżacki około połowy XIV wieku na co wskazuje wzmianka z 1340 roku. Wielokrotnie przebudowywany, niszczony i odnawiany. Obecnie odnowiony i zaadaptowany jako hotel.
  4. Wieża Ciśnień w Giżycku – w całości budowla powstała z czerwonej cegły. Na szczycie wieży znajdował się zbiornik wodny stanowiący urządzenie wyrównawcze, funkcjonował do roku 1996. Później szczyt został przebudowany i powiększony zyskując tym samym nowoczesny taras widokowy harmonizujący z charakterystyczną architekturą budynku. We wnętrzu wieży ciśnień obecnie mieści się muzeum, w którym poznamy historię miasta i życie mieszkańców. Zaprezentowane eksponaty to dokumenty, zdjęcia, a także drobne przedmioty obrazujące życie codzienne. Dodatkowo w wieży znajduje się nastrojowa kawiarnia. Na tara widokowy wieży możemy wejść po 129 stopniach, jednak wychodząc naprzeciw turystom w wieży funkcjonuje również winda. Najwyższy punkt wieży znajduje się na wysokości 162 m n.p.m.
  5. Most obrotowy – znajduje się nad Kanałem Łuczańskim i powstał w 1860 roku, czyli drugiej połowie XIX wieku. Jest to ewenement na skalę europejską, jedyny działający w Europie most obrotowy. Most obrotowy polega na tym, że całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90° i ustawia się równolegle do nabrzeża. Ze względu na to ruch kołowy w czasie otwarcia mostu zostaje wstrzymany aby umożliwić przepłynięcie jednostek wodnych po kanale. Kolejnym atutem tego mostu jest sposób otwierania- odbywa się ono ręcznie ręcznie i ten ważący 100 ton most otwiera i zamyka jedna osoba. Były próby zautomatyzowania mostu jednak nie powiodły się i trzeba było powrócić do tradycji. Otwieranie i zamykanie mostu zajmuje operatorowi około 5 min.

Giżycko leżące w Krainie Wielkich idealne miejsce na wypoczynek, dla osób samotnych, par, rodzin oraz znajomych. Będąc w pobliżu warto wpaść do miasta, ponieważ zachwyca ono swoim urokiem, ale nie tylko. Jest to miasto bogate w atrakcje turystyczne, trasy turystyczne, a pobliskie jeziora zachwycają wielu turystów. Giżycko to idealne miejsce na odpoczynek nad wodą i uprawianie sportów wodnych.

Więcej atrakcji można znaleźć na stronie podroztrwa.pl/gizycko-atrakcje/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

31 − 28 =

Scroll to Top