Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy, spośród innych tego typu instytucji w Polsce wyróżnia się swoją popularnością. Oprócz poświęconych mu klasycznych opisów w książkach, radiu, telewizji i Internecie uzyskał dodatkowy rozgłos dzięki pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski w 1999 roku (głowa Kościoła pływała wówczas statkiem po jeziorze Wigry), a także dzięki filmowi RYŚ, którego kręcono między innymi nad Wigrami. Nie dziwi więc, że park co roku jest coraz bardziej oblegany przez turystów.

Wigierski Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy – bóbr

Założenie Wigierskiego Parku Narodowego miało miejsce 1 stycznia 1989 roku, kiedy to unikalne zarówno z przyrodniczego jak i krajobrazowego punktu widzenia okolice jeziora Wigry ostatecznie objęto ochroną prawną. Utworzony tam park narodowy jest jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. W chwili obecnej wraz z parkami: Narwiańskim, Biebrzańskim i Białowieskim potwierdza tezę, iż północno-wschodnia Polska to ‘Zielone Płuca’ zarówno kraju jak i całej Europy.

Na obszarze Wigierskiego Parku Narodowego aż 244 gatunki kręgowców i 75 gatunków flory objętych jest ochroną, co wyraźnie sugeruje, iż utworzenie w tym miejscu parku było koniecznością. Z racji na wzmożony w tych okolicach ruch turystyczny decyzja ta wydaje się być jeszcze bardziej zrozumiałą. Szczególnego charakteru nabrała na terenie parku ochrona ryb, gdyż w miejscowości Tartak nad Wigrami znajduje się specjalna hodowla ryb, działająca specjalnie na potrzeby parku.

Atrakcyjność turystyczna parku wynika z możliwości uprawiania na jego terenie wielu różnorodnych form turystyki: od pieszej, przez rowerową, po wszelaką wodną bez użycia silników spalinowych. Rozległość akwenu jeziora Wigry sprawia, że jest ono doskonałym obiektem do pływania nie tylko kajakami czy łodziami wiosłowymi, ale także żaglówkami. Na terenie parku wyznaczono także wiele szlaków pieszych i rowerowych, przy czym wakacjom na rowerze sprzyjają tam z całą pewnością gładkie asfaltowe drogi. Miłośnicy historii i kultury znajdą coś dla siebie w klasztorze pokamedulskim w miejscowości Wigry, natomiast zwolennicy leniwych wczasów mogą spokojnie spędzać czas w na jednej z wielu plaż udostępnionych dla turystów. Temu wszystkiemu sprzyja także bogata oferta miejsc noclegowych, od kwater agroturystycznych, przez schroniska i ośrodki wypoczynkowe, na hotelach kończąc.

Wigierski Park Narodowy jest jedną z wielu wyśmienitych atrakcji turystycznych Suwalszczyzny. Wraz z Suwalskim Parkiem Krajobrazowym i Puszczą Augustowską tworzy wręcz raj dla wszystkich chcących spędzić udane wczasy bez wyjeżdżania za granicę.

2 thoughts on “Wigierski Park Narodowy”

  1. myślę że jest wiele niedocenianych miejscowości w Polsce, sama byłam zdziwiona że tak łatwo poszła mi np/ rezerwacja noclegów w Kołobrzegu, bo wydawało mi się że to popularna miejscowość, a okazało się że wszyscy i tak jadą do Trójmiasta, więc miałam cisze i spokój 😀 tak samo lepiej jechać do Białki zamiast do Zakopanego, czy na Mazury zamiast za granicę 🙂 Wigierski park dodam do miejsc do zobaczenia 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 3

Scroll to Top