Ekoturystyka – polskie eko-podróżowanie

Ekoturystyka jest pomysłem na podróżowanie, który zyskuje na popularności. Wśród wielości trendów „eko” w mieście, dotknęły one i sferę wypoczynku. Ekoturystyka stanowi ogromne wyzwanie, ale i niesamowitą przyjemność.

Ekoturystyka jest pomysłem na podróżowanie, który zyskuje na popularności. Wśród wielości trendów „eko” w mieście, dotknęły one i sferę wypoczynku. Ekoturystyka stanowi ogromne wyzwanie, ale i niesamowitą przyjemność. Ekologiczna żywność, ekologiczne produkty, ekologiczne torby. Te słowa słychać coraz częściej. Czy ekoturystyka będzie następna? Jak można być „eko” w podróży?

Ekoturystyka na korbkę

Połączenie współczesnej wiedzy i techniki z trendami bycia eko każdego roku owocują nowymi gadżetami, które okazują się bardzo przydatne w trakcie podróży. Wyjeżdżając w góry, nad morze, do lasu czy nad jezioro nie trzeba już martwić się o dostęp do gniazdka z prądem elektrycznym. Sklepy turystyczne oferują latarki na korbkę, które dzięki sile naszych rąk w kilka minut wytworzą ładunek elektryczny niezbędny do zasilenia żarówki na kilka godzin! Z kolei laptopa lub telefon komórkowy możemy poczęstować napięciem z panelu fotowoltaicznego, choć i tutaj można spotkać specjalne ładowarki „na korbkę”. Miłośnicy muzyki mogą kupić sobie radio. Jakżeby inaczej, na korbkę! Na tym nie koniec. Warto zaopatrzyć się też w specjalny eko-turystyczny prysznic. Cóż to takiego? Jest to pojemnik na wodę, który podwieszony na gałęzi nagrzewa się od promieni słonecznych i pozwala nam cieszyć się ciepłą kąpielą na świeżym powietrzu. Skoro o higienie mowa – eko-turyści z pewnością docenią biodegradowalne mydełka i szampony.

Ekoturystyka rowerem
Ekoturystyka rowerem

Eko-transport

Jeśli chcemy podróżować ekologicznie, to auto powinniśmy zostawić w garażu. Na co lepiej się przerzucić? Oczywiście na długie podróże można wybrać się pociągiem albo autobusem, ale warto zastanowić się nad rowerem. Niektórzy wybierają przejazd pociągiem wraz z rowerami w jedną stronę, by wrócić do domu o własnych siłach. Decydując się na samochód, warto wrzucić do bagażnika bicykl, aby nim podróżować, będąc już na miejscu. Każdy sposób jest dobry. Dla wodniaków proponuje się spływy kajakami, łódkami, tym bardziej, że Polska obfituje w mnóstwo pięknych tras wodnych, zarówno na południu, jak i na północy Polski (Krutynia, Czarna Hańcza, Wigry, Bóbr, Biebrza, Łyna, Barycz, Drawa…). Dobrym rozwiązaniem jest także wędrówka piesza, czyli trekking, w którym pomogą nam specjalne kijki trekkingowe. W mieście – nordic walking. Plusem tego rozwiązania jest to, że na własnych nogach dostaniemy się praktycznie wszędzie.

Ekoturystyka kajakiem
Ekoturystyka kajakiem

Eko-atrakcje w Polsce

Polska posiada mnóstwo terenów prawie nienaruszonych przez rękę człowieka. Właściwie nie trzeba się zastanawiać „gdzie jechać”, bo każdy ma pod ręką eko-atrakcję. Będąc na Mazurach warto wybrać się do Kadzidłowa, gdzie znajduje się Park Dzikich Zwierząt, po którym możemy się przechadzać jak na prawdziwym Safari – pomiędzy hasającymi zwierzętami. Warto wyruszyć do „Wrzosowej Krainy” w okolicach Przemkowa, gdzie od lat powstają cenione w Polsce i zagranicą miody wytwarzane tradycyjnymi, ekologicznymi metodami. W Grzybowie należy wybrać się na warsztaty, gdzie można nauczyć się własnoręcznie wypiekać chleb, lepić miodowe świece, pomóc w karmieniu zwierząt gospodarskich. Warto też odwiedzić Milicz w trakcie Święta Karpia, gdzie spróbujemy zupy rybnej. Kapkazy, której mieszkańcy nauczą nas robót garncarskich, plecionkarskich czy bębniarskich. A co z Puszczą Białowieską i innymi Parkami Narodowymi?

Pomysłów na eko-podróżowanie w Polsce jest dużo. Każdy może wybrać któryś z eko-pomysłów. W weekend lub podczas urlopu warto pomyśleć o wyprawach rowerowych, o wypożyczeniu kajaków, radiu na korbkę. Warto też zapytać o nocleg w ekologicznych gospodarstwach, gdzie możemy skosztować ekologicznego mleka, warzyw. Ekoturystyka to ciekawa moda i co ważne, nierzadko okazuje się eko… ekonomiczna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 7

Scroll to Top