Jezioro Czarny Staw pod Rysami

Niewątpliwie jednymi z najpiękniejszych polskich gór są Tatry. Malownicze i skaliste krajobrazy oraz przepiękne jeziora to cechy charakterystyczne obszaru. Jednym z tatrzańskich jezior jest Czarny Staw pod Rysami.

Jezioro Czarny Staw  pod Rysami
Jezioro Czarny Staw pod Rysami

Czarny Staw pod Rysami nazywany jest często zamiennie Czarnym Stawem nad Morskim Okiem. Jezioro położone jest w Tatrach w Dolinie Rybiego Potoku. Lokalizacja w jednych z najpiękniejszych polskich gór czyni z Czarnego Stawu jezioro bardzo atrakcyjne i chętnie odwiedzane przez turystów. Występowanie w wodach akwenu sinicy a także charakterystyczny cień jaki rzucają na taflę jeziora pobliskie szczyty powodują, że woda jest bardzo ciemna, niemalże czarna. To stało się powodem dla którego zbiornik nazywa się Jeziorem Czarny Staw nad Morskim Okiem. Akwen ma owalny kształt a jego powierzchnia wynosi ponad 20 hektarów. Otoczenie jeziora jest zamknięte wyraźną granicą nasuwających się mas skalnych. Działanie lodowca stworzyło otaczające zbiornik pagórki skalne poprzez które spadają wody Czarnego Stawu tworząc wodospad.

Jezioro Czarny Staw posiada bardzo surowe warunki oraz brak pożywienia dla życia organizmów, dlatego też akwen nie zamieszkują żadne ryby ani inne zwierzęta. Cechą charakterystyczną jeziora jest jego zawsze niska temperatura. Nawet w lecie temperatura wody w Czarnym Stawie waha się między 7 a 11 stopni Celsjusza. W czasie trwania największych upałów za sprawą wysokich skał rzucających cień na akwen, nad brzegami jeziora panuje wieczny chłód. Podczas zimy zbiornik wodny zamarza. Akwen nie jest siedliskiem życia fauny jednak nad brzegami Czarnego Stawu nad Morskim okiem występuje bardzo ciekawa flora. Występują tu bardzo rzadko występujące rośliny takie jak: mietlica alpejska, wiechlina tatrzańska, skalnica odgiętolistna. Roślinność występuje tylko w Tatrach.

Tatry to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce co roku licznie odwiedzane przez turystów nie tylko za sprawą malowniczych szczytów ale także jezior. Czarny Staw pod Rysami to nie jest typowe kąpielisko gdzie można spędzić wolny czas, jednak nie mniej jest bardzo popularne wśród turystów odwiedzających Tatry. Surowe warunki naturalne oraz wieczny cień jakie rzucają skały na taflę jeziora tworzą niezapomniany klimat. Otoczenie jeziora przez strome skały buduje wręcz nastrój grozy lecz nie umniejsza piękna i tajemniczości zbiornika przez co jest tak popularny i chętnie odwiedzany przez turystów z całego kraju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

76 − 67 =

Scroll to Top