Jezioro Jeziorak położone w województwie warmińsko – mazurskim jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Walory przyrodnicze akwenu oraz atrakcje turystyczne miasta Iława nad którym leży zrzesza nad brzegi jeziora licznych turystów i zwolenników pięknych widoków.

Jezioro Jeziorak
Jezioro Jeziorak

Jeziorak – opis jeziora

Jezioro Jeziorak jest szóstym pod względem powierzchni oraz najdłuższym jeziorem w całej Polsce. Z akwenu wypływa rzeka Iława. Linia brzegowa zbiornika jest bardzo zróżnicowana co powoduje, że jezioro nigdy nie jest takie samo. Brzegi jeziora są z reguły wysokie a co za tym idzie bardzo strome. Na jeziorze Jeziorak znajdują się liczne zatoki oraz wyspy, których jest aż kilkanaście. Największą z nich jest Wielka Żuława, która jest największą wyspą śródlądową Europy! Wyspa słynie z tego, że w czasach X-XI wieku znajdował się na niej gród staropruskiego władcy co czyni z tego miejsca niezwykłą atrakcję turystyczną. 

Jezioro Jeziorak – mapa

Jezioro Jeziorak położone jest w obrębie malowniczego Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Na terenie parku znajduje się wiele rezerwatów przyrody a przepiękne widoki leśnej roślinności na długo pozostają w pamięci. Jeziorak należy do bardzo przejrzystych jezior a wraz z otaczającą go przyrodą stanowi  bogaty zbiór różnorodnej roślinności a także siedliskiem różnych gatunków zwierząt. Nad brzegami akwenu można spotkać czaple i kormorany natomiast dalej w głąb lasu żerują jelenie, sarny a także dziki. Tereny jeziora to także siedlisko dzikich i drapieżnych ptaków. Zwolennicy obcowania z naturą nad brzegami Jezioraka odnajdą spokój i upragnioną ciszę pozwalającą przysłuchiwać się odgłosom przyrody.

Jeziorak to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu nie tylko za sprawą pięknych krajobrazów i malowniczych widoków. Położenie jeziora na Mazurach, które są zdecydowanie jednym z najpiękniejszych zakątków Polski powoduje, że wzrasta wartość turystyczna akwenu. Nad jeziorem Jeziorak panują doskonałe warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych takich jak żeglarstwo. Zwolennicy wędkarstwa także nie będą się  nudzić nad brzegami jeziora, ponieważ obfituje ono w wiele gatunków ryb. Nad brzegami Jezioraka są licznie rozsiane ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty zapewniające komfortowe warunki noclegowe. Tereny zabudowane i rekreacyjne zajmują znaczną część terenów jeziora. Ośrodki wypoczynkowe są dostępne niemal z każdej strony Jeziora Jeziorak co zapewnia pełen komfort i zadowolenie licznie odwiedzających akwen turystów.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 − = 33