Na ferie na Pomorze – zimowy Szymbark

Leżący w województwie pomorskim niewielki Szymbark, położony jest w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znajdujące się tu, dostępne dla turystów przez cały rok, Centrum Edukacji i Promocji Regionu powstało w celu promocji historii, języka i kultury Kaszub. Zimą, dzięki bliskiemu sąsiedztwu ośrodka narciarskiego Koszałkowo-Wieżyca, Szymbark zamienia się w ośrodek sportów zimowych.  

Szymbark - ruiny zamku
Szymbark – ruiny zamku

Co w Szymbarku „stoi na głowie”!

Atrakcje turystyczne skupione są głównie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Należą do nich m.in. wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa: 6-metrowy fortepian oraz znajdująca się w Muzeum Ciesielstwa najdłuższa deska, repliki drewnianego budownictwa kaszubskiego jak np. drewniany dom postawiony do góry nogami, replika bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski z towarzyszącą mu ekspozycją poświęconą działaczom pomorskiego i kaszubskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, czy Dom Sybiraka lub sławny pomnik legendarnego niedźwiedzia Wojtka. W browarze „Kaszubska Korona” goście oprócz zapoznania się z tajnikami procedury wytwarzania piwa, mają możliwość skosztowania tego regionalnego specjału.

W Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo-Wieżyca, turyści mogą w sezonie zimowym pojeździć na nartach. Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Pomorzu, a pomiędzy jego dwoma szczytami znajduje się wieża widokowa, skąd można podziwiać panoramę tzw. Szwajcarii Kaszubskiej. Na terenie ośrodka narciarskiego znajduje się: dwa stoki z wyciągami narciarskimi, w tym wyciągi dla początkujących – „baby-lift”, pięć tras zjazdowych z „oślą łączką” dla nowicjuszy, dwa tory do uprawiania snowtubing’u oraz śnieżna karuzela dla najmłodszych. Do dyspozycji narciarzy oddana jest szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a na stoku nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy medyczni. Przy ośrodku funkcjonuje szeroka baza noclegowo-gastronomiczna.

Wyjątkową atrakcją jest również zamek w Szymbarku. Budowa rozpoczęła się w XIV wieku. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał właściciela. Niestety w 1945 został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej i nie został odbudowany. Od 2018 roku ma nowego właściciela, który planuje remont.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 67 = 76

Scroll to Top