Wakacje z dziećmi w Polsce

Jak ominąć miejsca wakacyjne, w których wyjazd rodzinny będzie udręką? Na co warto zwrócić uwagę, planując wakacje z dziećmi w Polsce? Oto krótki poradnik “na opak” – uprzedzamy niektóre wątpliwości nasuwające się podczas organizowania wypadu rodzinnego.

Trudno jest przewidzieć wszelkie przeciwwskazania dla poszczególnych pomysłów wakacyjnych. Wyjazdy rodzinne mają jednak swoją specyfikę. Postanowiliśmy wyłapać kilka czynników branych pod uwagę podczas planowania podróży i spróbować na nie poradzić.

Wakacje z dziećmi

Dokąd na wakacje z dziećmi nad morze?

Najczęściej na wakacje z dziećmi w Polsce wybieramy odpoczynek nad morzem. Nie ma czemu się dziwić – wybrzeże bałtyckie jest bardzo piękne. Ale także popularne. Jest więc sporo miejscowości, do których zjeżdżają tłumy. Przy pięknej pogodzie na plaży tłok, ścisk, leżak przy leżaku. Podczas niepogody – wszelkie atrakcje dla dzieci są oblegane przez rodziców szukających sposobów na urozmaicenie wyjazdu pociechy. Po pierwsze, warto wybrać ośrodek wypoczynkowy, w którym znajdują się atrakcje i zajęcia na wypadek złej aury. Po drugie, trzeba przemyśleć wybór miejscowości, do której się udamy. Rewa, Dąbki, Gąski, Jarosławiec – choć może mniej znane, mogą okazać się ciekawszym wyborem niż bardziej popularne letniska, które z pozoru oferują więcej atrakcji. O relaks w końcu chodzi! Cisza, spokój, bliskość natury zapewnią prawdziwy wypoczynek. Jeśli decydujemy się na znaną i obleganą miejscowość, to wybierzmy miejsce, w którym tłok może być zaletą. Na przykład pobyt na kempingu na Helu pozwoli młodszym wczasowiczom zawiązać nowe znajomości z rówieśnikami, które mogą mieć podobne zainteresowania. Szeroka oferta uprawiania sportów wodnych na Zatoce może zbliżyć nowe koleżanki i kolegów.

Alternatywa: jezioro

Podróż z dzieckiem to przede wszystkim sprawa bezpieczeństwa. Odległość miejscowości wakacyjnej od domu ma więc swoje znaczenie. Część dzieci może doświadczyć choroby lokomocyjnej, dla najmłodszych pasażerów podróżowanie może być sporą niedogodnością (gdy środkiem transportu jest pociąg, może być to także niedogodność dla innych podróżnych). Przystanki na trasie co 2-3 godziny powinny pomóc. Jednak gdy nasze dziecko źle znosi podróż, być może warto rozważyć bliższe niż nadmorskie kierunki? Wakacje z dziećmi nad jeziorem jest świetną alternatywą. Niemal w każdym regionie Polski znajdą się świetne miejsca na taki wyjazd. Na Śląsku na przykład Zalew Chechło – Nakło może być jedną z propozycji. Na północy, obfitującej w pojezierza, warto zajrzeć na Pojezierze Drawskie lub znane i lubiane, przede wszystkim przez mieszkańców Warszawy, Mazury. Na Podlasiu i Pomorzu znajdziemy wiele podobnych możliwości. Ale i mieszkańcy Wielkopolski wybiorą się na rodzinny urlop nad jezioro.

Wakacje z dziećmi

Turystyczne szlaki tematyczne

Ważne jest również to, by dziecko, szczególnie gdy już jest prawie dorastające, nie nudziło się podczas wakacyjnych wypadów. Warto więc skorzystać z możliwości, które powstają dzięki rozwojowi turystycznych szlaków w Polsce. Coraz więcej jest propozycji tematycznych, szlaków takich jak zbójnicki, tatarski, coraz liczniejszych ułożonych wg regionalnych przysmaków, śladami zamków z danej epoki. Wycieczka z motywem przewodnim może być ciekawym doświadczeniem dla nieco starszej pociechy. W końcu to istota wakacji: dobra zabawa!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

76 + = 82

Scroll to Top