Skuter wodny- czy trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, aby nim kierować?

Skuter wodny- czy trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, aby nim kierować?

Skuter wodny klasyfikowany jest w polskim prawie, jako mały statek o napędzie mechanicznym, przeznaczony do wykonywania ślizgów lub akrobacji na wodzie. Najczęściej przystosowany jest do przewozu jednej lub kilku osób. Mogłoby się wydawać, że to prosty pojazd, którego prowadzenie nie wymaga żadnych uprawnień, a jednak, aby móc prowadzić samodzielnie skuter wodny, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Zobacz, kto może sterować skuterem wodnym i jaki kurs daje uprawnienia do prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

  • Kto może sterować skuterem wodnym?
  • Skutery wodne: kurs wymagany do ich prowadzenia
Skuter wodny
Skuter wodny

Kto może sterować skuterem wodnym?

Chcąc prowadzić skuter wodny trzeba posiadać patent sternika motorowodnego, który pozwala też prowadzić jachty motorowe. W kursie może wziąć udział każda osoba, która ukończyła 14 lat. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana zgoda rodzica. Dodatkowo osoby między 14 a 16 rokiem życia mogą prowadzić jedynie lżejsze pojazdy wodne o mocy silnika nieprzekraczającej 60kW (taki model osiąga zwykle prędkość około 80 km/h). 

Skutery wodne: kurs wymagany do ich prowadzenia

Skuter wodny to według prawa mały statek, którym można rozwinąć całkiem duża prędkość w stosunkowo krótkim czasie. Skutery wodne przeważnie nie mają hamulca, ani skrzyni biegów, a żeby całkowicie je zatrzymać potrzeb często nawet 100 metrów. Droga hamowania będzie oczywiście różna, w zależności od tego, z jaką prędkością będzie się płynąć, ale przy większych prędkościach wypadnięcie ze skutera i kontakt z wodą, można porównać do kontaktu z betonem. Jeśli nie nauczysz się bezpiecznie go prowadzić, podczas wypadku ani Ty, ani Twoi pasażerowie nie będziecie mieli szans na bezpieczny powrót na brzeg.

Aby czuć się dobrze i wiedzieć, co zrobić w każdej sytuacji, musisz zdobyć patent sternika motorowodnego. Zdanie egzaminu nie wymaga uczestniczenia w kursie, ale warto z niego skorzystać, aby jak najwięcej się nauczyć. Ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu na patent sternika motorowodnego daje możliwość prowadzenia skutera wodnego zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, a także pozwala  zwiększyć czujność na niebezpieczeństwa, jakie mogą czekać nas na wodzie.

Podczas kursu na patent sternika nauczysz się, jakie przepisy obowiązują na wodzie, jak bezpiecznie manewrować skuterem wodnym, jak zachowywać się w przypadku sytuacji ekstremalnych oraz wypadków na wodzie. Poznasz także podstawowe zasady ratownictwa, elementy meteorologii oraz posługiwania się znakami żeglugowymi. Praktyczna część kursu obejmuje manewrowanie jachtem motorowym oraz ćwiczenie cumowania. Kurs zakończony jest egzaminem państwowym na stopień sternika motorowodnego.

Osoba, która ma za sobą kurs, zawsze będzie sprawdzać przepisy obowiązujące na danym akwenie, a także baczniej obserwować otoczenie. Znając zagrożenia, będzie pamiętać o bezpieczeństwie innych statków oraz osób pływających na tym samym obszarze.

W polskim prawie nie istnieje osobny dokument, upoważniający do prowadzenia skutera wodnego. Takie uprawnienia ma każdy, kto przejdzie kurs i zda egzamin na patent sternika motorowodnego. Warto zainteresować się takim kursem, chcąc pływać skuterem lub jachtem. Trwa on dwa dni i można ukończyć go w jeden weekend. Dodatkowym szkoleniem, które może pomóc Ci podnieść Twoje umiejętności, jest kurs na skuter wodny, który sam nie daje żadnych uprawnień.

Jeśli masz w planach wypożyczenie lub zakup skutera, pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do prowadzenia takiego pojazdu i we właściwym czasie zapisz się na egzamin. Cena takiego egzaminu to około 250 złotych, a dzięki niemu będziesz prowadzić skutery wodne bezpieczniej i bez wykonywania akrobacji, które mogą być bardzo ryzykowne.

Materiał zewnętrzny

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 18 = 25

Scroll to Top