Jezioro Rotcze – Grabniak

Jezioro Rotcze znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, w powiecie włodawskim, gmina Urszulin we wsi Grabniak. Jezioro mylnie jest nazywane tak jak wieś w której się znajduje – Grabniak. Jezioro leży w pobliży drogi krajowej nr 82. Można tam dojechać skręcając z DK82 we wsi Świerszczów Kolonia w kierunku Garbatówki lub z Puchaczowa. Na zachód od Garbatówki należy skręcić na Grabniak. Jezioro jest położone na uboczu, więc dojazd jest skomplikowany, ale dzięki temu jezioro jest bardzo kameralne.

Powierzchnia jeziora wynosi 45 ha, a średnia głębokość to 3 metry. Dno jeziora jest piaszczyste, ale większość brzegów jest zabagniona. Dzięki temu woda jest czysta, ale jezioro jest mniej dostępne do plażowania.

Nad jeziorem jest jedna plaża na wschodnim brzegu. Jest kameralna i w większości trawiasta. To jest zaskoczenie dla wielu ludzi. Plaże piaszczyste zwykle oceniane są dobrze, a kamieniste gorzej. Mało kto ma świadomość, że są miejsca, gdzie trawa rośnie niemal do samej wody. To oczywiście zależy od opadów. Kiedy jest ich mało, to trawa wysycha i widać piach. Przy plaży znajduje się bezpłatny parking. Niestety samochody stoją na słońcu. Znajduje się tu niewielki ośrodek wypoczynkowy. Ogólnie infrastruktura nad jeziorem jest uboga. Ale w sezonie turystycznym są foodtrucki przy plaży, a gospodarstwa agroturystyczne oferują kuchnię domową. We wsi dominują domki letniskowe, które można wynajmować.

Jezioro Rotcze - Grabniak
Jezioro Rotcze – Grabniak

Jezioro zachęca również wędkarzy. Jest tu dość płytko, dno jest muliste, a większość brzegów jest porośnięta trzciną. Jest wiele pomostów i miejsc, gdzie można zwodować łódź (łodzie motorowe są zakazane). Ryby jakie najczęściej można złapać to: lin, karp, karaś, płoć, wzdręga i sumik karłowaty. Można też złowić szczupaki, których w podwodnym labiryncie bogatej roślinności nie brakuje. Gospodarzem łowiska jest Polski Związek Wędkarski, oddział w Chełmie. Poza kartą wędkarską nie są wymagane żadne dodatkowe licencje, czy opłaty.

Jezioro Rotcze – Grabniak – widok z drona

Jezioro Rotcze jest przyjemne i spokojne. Nie ma tu tłumów, ani hałasu. To idealne miejsce dla każdego, kto chce odpocząć w ciszy nad wodą i cieszyć się urokami wsi wschodniej Polski.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 3 =

Scroll to Top