Jezioro Mikorzyńskie

Na południe od Ślesina rozciąga się piękne Jezioro Mikorzyńskie. Położenie w ciągu Kanału Ślesińskiego, a także pośrednie połączenie z Kanałem Zrzutowym Jeziorem Pątnowskim zapewniają dogodne warunki do uprawiania turystyki. Jezioro leży w niewielkiej odległości od Konina i autostrady A2, także dojazd z każdej części Polski jest bardzo dobry.

Jezioro Mikorzyńskie chodzi w skład ciągu jezior rynnowych (tak zwana rynna goplańska) stanowiących ślad spływu wód w podłożu lodowca. Jezioro ma powierzchnię 251 hektarów. Maksymalna głębokość to 36 metrów, a średnia 11,5 metra. Maksymalna długość wynosi 6,6 kilometra, a szerokość. Jezioro odgrodzone jest od sąsiednich przez mosty w Ślesinie i w Łężynie.

Najcieplejsze jeziora w Polsce

Jezioro Mikorzyńskie i sąsiednie Jezioro Ślesińskie są jednymi z najcieplejszych jezior w Polsce. Temperatura wody latem często przekracza 25C. Wynika to z sąsiedztwa dwóch elektrowni, które wykorzystują wodę do chłodzenia. Woda nie jest wykorzystywana w żadnym procesie technologicznym poza chłodzeniem. Dzięki temu jest czysta i można ją bezpiecznie upuszczać do jezior. Ciepła woda z elektrowni jest odprowadzana kanałem do jezior Licheńskiego oraz Mikorzyńskiego skąd – wystudzając się – powraca do elektrowni przepływając przez jeziora Pątnowskie i Gosławskie. Pozostałe jeziora, przez które przepływa woda z elektrowni również są ciepłe, ale nie są tak zagospodarowane turystycznie.

Jezioro Mikorzyńskie
Jezioro Mikorzyńskie

Atrakcje nad jeziorem

Są dwie główne atrakcje, które przyciągają turystów. Pierwsza to ciepła woda, a druga to wodne połączenie z kanałem Gopło-Warta. W Ślesinie znajduje się dość duża marina. Co prawda jest nad brzegiem Jeziora Ślesińskiego, ale tuz przy połączeniu z Mikorzyńskim. Nad samym jeziorem znajduje się dużo prywatnych pomostów. Również hotele i ośrodki wypoczynkowe mają miejsca do cumowania łodzi. Po jeziorze pływa statek turystyczny „Pawełek”, który wyrusza z Mariny Ślesin i pływa po jeziorach konińskich albo jest w trasie do Kruszwicy.

Wzdłuż prawie całego brzegu jeziora w Ślesinie prowadzi nowy i zadbany deptak wraz ze ścieżką rowerową. Na niewielkim półwyspie znajduje się plac zabaw i skatepark. Na południowym końcu są pomosty. Nad tym jeziorem nie ma publicznej plaży. Aby popływać trzeba udać się do jednego z licznych ośrodków wypoczynkowych. Gmina stara się skupić ludzi na plaży miejskiej, która znajduje się w Ślesinie obok mariny nad Jeziorem Mikorzyńskim. Jednak tereny są tak atrakcyjne, że cały Ślesin, Mikorzyn i Półwiosek Stary są usiane domkami letniskowymi, hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi.

Ryby w Jeziorze Mikorzyńskim

Pod względem rybackim Jezioro Mikorzyńskie to jezioro typu leszczowego. Występują tu takie ryby jak leszcz, krąp, ukleja, okoń, sandacz, płoć, jazgarz, ciernik, lin i węgorz. Są tu dobre warunki do tarła, żerowania i wzrostu ryb ze względu na dużo roślinności zanurzonej jak i wyższą temperaturę wody. Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Gosławice. Pozwolenia na wędkowanie, na wodach Gospodarstwa można nabyć w siedzibie firmy, w sklepach wędkarskich w Ślesinie jak i w ośrodkach wypoczynkowych nad jęzorem. Wydawałoby się, że są tu idealne warunki do wędkarstwa, ale jednak nie jest tu łatwo. Wędkarzy jest dużo, ale niestety zdarzają się też kłusownicy.

Podsumowanie

Największą zaletą jaką ma Jezioro Mikorzyńskie to jego połączenie z innymi jeziorami i ciepła woda. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z szerokiej oferty turystyki wodnej każdego rodzaju. Jest to doskonałe miejsce dla żeglarzy, motorowodniaków i kajakarzy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 66 = 68

Scroll to Top